Обиљежава се Дан планете земље, Бан Ки Мун упозорава

Генерални секретар УН Бан Ки Мун указао је да је Дан планете Земље, који се обиљежава данас, прилика да човек размисли о свом односу према планети која је његово упориште, а која је под све већим притиском због људских активности.
„Ваздух који дишемо, вода коју пијемо и тло из кога расте наша храна дио су осјетљивог глобалног еко система који је под све већим притиском због људских активнсоти. Од нестајања шума у тропима до уништавања риба у океану, од све већих несташица пијаће воде до рапидног опадања биодиверзитета и све загађенијег ваздуха и мора у многим дјеловима свијета, видимо тешку руку човјечанства“, навео је Бан у поруци која је објављена на сајту УН.
Он је указао да како расте број становника на планети, то све више људи треба да схвате да је неодржива њихова потрошња ресурса Земље.
„Потребна нам је глобална промјена става и поступања. Посебно је важно да се позабавимо тиме на који начин настаје енергија, на којој се базира наш напредак. Сагоријевање фосилних горива је основни узрок климатских промјена, које све више пријете напретку и стабилности свих региона. Зато су свјетски лидери обећали да ће 2015. постићи глобални обавезујући климатски споразум“, навео је Бан.
Генерални секретар УН је истакао да одржива енергија за све може да повећа ниво здравља, богатства и створи више могућности за милијарде људи, као и органска пољопривреда, ефикаснији градови и боље огранизоване и заштићене шуме.
У том смислу, он је најавио климатски самит 23. септембра ове године у Њујорку, како би се створио замах за потписивање климатског споразума 2015, на који је позвао шефове држава и влада, као и припаднике приватног сектора, лидере цивилног друштва.
Дан планете Земље, 22. април, обележава се од 1992. године, одлуком Уједињених нација, а након што је у Рио де Жанеиру одржана конференција о животној средини и одрживом развоју. Циљ је да се на тај дан човјечанство упозори на лоше стање у коме се планета налази због прекомјерног загађења и неконтролисане потрошње ресурса.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

