Обнова манастира Жича
1 min readЦрвена фасада манастира Жича, обновљена пре десетак година, биће скинута и замењена новом. У Републичком заводу за заштиту споменика културе припрема се пројекат за тај посао.
Наиме, за малтер коришћен за постојећу фасаду нису употребљени само традиционални материјали, па су се појавили проблеми који тешко могу да се отклоне. Због велике тврдоће на појединим местима фасада се одваја од језгра зидова, а на северном делу препуна је неравнина и склона паду. Како „Новости“ незванично сазнају, до проблема је дошло због лоше изведених радова: коришћени песак није био равномерно просејан.
- Планирамо да урадимо фасаду кречним малтером – каже Војин Николић, шеф сликарско-конзерваторског одељења Завода и члан стручног тима који припрема пројекат за реконструкцију. – Постојећа фасада није урађена класичним материјалима, коришћене су сировине из локалних рудника, малтер садржи магнезијум-оксид који кристалише и изазива промене у изгледу.
Наш саговорник истиче да тај процес не штети фрескама, али умањује лепоту манастирског комплекса.
- Претпостављам да ће се прво уклонити постојећи малтер, а онда ставити нови, направљен класичном методом од потпуно природних материјала. Већ су урађене неке пробе. Двоумили смо се да ли да је прво омалтеришемо белим малтером, а онда префарбамо у црвено. Међутим, то се показало као неефикасно, јер боја отпада. Зато ћемо највероватније фасаду радити црвеним малтером.
Николић верује да ће радови почети следеће године:
- Требаће новца да се тај посао заврши до краја, како би овај значајни објекат добио изглед какав заслужује.
Иначе, у петак ће бити завршени сликарско-конзерваторски радови на живопису за ову годину. Обновљене су фреске у параклису Светог Стефана архиђакона.
- Завршили смо велику сцену Пренос моштију Светог Стефана – истиче Радиша Жикић, сликар-конзерватор из Завода. – Познато је да је Свети Стефан страдао код Јерусалима, а потом је пренет у Цариград, о чему говори ова фреска. Конзервирали смо већи део живописа посвећеног Светом Стефану.
Жикић наглашава да су зидови санирани споља и изнутра, али фреске нису.
- Трудимо се да урадимо трајну консолидацију живописа, а то је велики посао. Захтева доста пажње. Прошле године смо завршили главни и западни део цркве, где се налази Успење пресвете Богородице. Следеће године обновићемо живопис у параклису Светог Саве, као и у улазном делу, где је исписана Повеља краља Милутина из 14. века и у капели у којој је боравио Свети Сава. Верујем да ћемо у наредних пет година успети да потпуно обновимо жички живопис – нагласио је Жикић.
Градитељски подухвати
Манастир Жича у нашем народу има велики углед. Назива се „седмоврата Жича“ зато што је у њој крунисано седам српских краљева. За свако крунисање отварана су нова врата. Подигао га је Стефан Првовенчани са братом Светим Савом почетком 13. века. Њена црвена фасада је симбол краљевства. По свом значају, Жича се издваја од осталих српских цркава и манастира, јер је основана са намером да буде седиште архиепископије. Кроз векове, доживела је многа разарања, тако да Жича данас мало личи на ону из времена када је подигнута. Градитељски подухвати из новијег доба утицали су на то да ће тешко бити заштићена од Унеска, као светска културна баштина.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: