Обновљена чеона фасада суботичке библиотеке
1 min read
фото: Никола Тумбас
Атласи су поново у пуној снази и на својим плећима придржавају балкон на чеоној фасади Градске библиотеке, са чијег врха нимфе посматрају обновљени градски трг. Централној фасади Градске библиотеке након обнове, која је трајала неколико месеци, враћен је оригинални изглед који је имала 1895. године, када је за потребе Пучке касине изграђена по нацрту Ференца Рајхла.
Пре две зиме, једном од Атласа отпала је рука, што је био сигнал да паралелно са унутрашњим уређењем библиотечког простора мора да се уложи и у обнову фасадe од чије је последње реконструкције прошло 37 година. На залагање др Балинта Пастора, председника Скупштине града Суботице, из Министарства за државну управу и локалну самоуправу министарка Марија Обрадовић одобрила је 18 милиона динара за обнову фасаде.
Посао је уз поштовање услова које је дао Међуопштински завод за заштиту споменика културе обавило суботичко грађевинско предузеће „Јумол”, а Атласе је обновила вајарка и конзерваторка Данијела Мамужић.
Уз реконструкцију фасаде и конзерваторске радове, замењени су прозори и врата у централној, свечаној сали библиотеке према градском тргу. „Све је урађено на начин како би се зграда у потпуности очувала и елиминисали фактори који су претходних година довели до тога да је она готово уништена. Амбијент на централном градском тргу сада је потпуно другачији, захваљујући и уређењу ове зграде”, каже др Балинт Пастор.
Он је најавио да ће се наставити са улагањима у Градску библиотеку, односно сређивање њеног крова, преостале две фасаде, као и да ће у наредном периоду започети обимна реконструкција фасаде Градске куће, потом обнова куће некадашњег градоначелника Кароља Бироа, да се управо ради пројектно-техничка документација за обнову „Водоторња” и „Багољвара”, симбола Палића. Подсетио је да је уз помоћ Владе Мађарске, као и Владе Србије, обновљена зграда Учитељског факултета на мађарском језику, односно чувена Жута кућа, као и раније Синагога.
Др Балинт Пастор је истакао да је актуелној градској власти битно да очува старе грађевине како би Суботица остала оно што јесте и како би задржала свој препознатљиви дух и изглед.

Прочитајте ЈОШ:

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

