ИН4С

ИН4С портал

Обука „Превенција и сузбијање насиља над женама и насиља у породици“

1 min read

Полицијска академија у Даниловграду, у сарадњи са МУП-ом, домаћин је другог модула дводневне специјалистичке обуке под називом „Превенција и сузбијање насиља над женама и насиља у породици“, организоване у сарадњи са НВО Центар за женска права и уз подршку Амбасаде Француске. На отварању обуке учесницима су се обратили Њ.Е. амбасадорка Француске у Црној Гори Ана-Марија Маскај,
директор Полицијске академије Ненад Војиновић и извршна директорица НВО Центар
за женска права Маја Раичевић.

Други модул обуке, који је осмишљен за инспекторе са искуством у раду на случајевима насиља, има за циљ да унаприједи употребу постојећих механизама заштите жртава насиља и дјеце свједока, те пружи конкретна рјешења за изазове из праксе.

У свом обраћању, Њ.Е. амбасадорка Маскај нагласила је да је ефикасна превенција насиља кључни корак ка стварању сигурнијег друштва. „Учинити насиље неприхватљивим у свим облицима је наш заједнички циљ. Француска снажно подржава иницијативе које јачају капацитете државних институција и полиције у заштити најрањивијих категорија друштва, а ова обука је један од тих важних корака у стварању
безбједнијег окружења за све грађане.“ Амбасадорка Маскај је такође истакла да је повећање повјерења жртава у институције и пријављивање насиља позитиван корак, али да постоје и многи изазови, посебно у погледу хитних заштитних мјера, као што су забране приласка и хитне заштитне мјере, које треба ефикасније примијенити, као и бржа реакција службеника и судова. Такође, нагласила је значај обуке свих релевантних
актера у борби против родних стереотипа и патријархалних ставова, који често утичу на све који долазе у контакт са жртвама насиља.

Директор Полицијске академије Ненад Војиновић истакао је да је ова обука од посебног значаја јер пружа прилику инспекторима да унаприједе своје знање и вјештине у областима попут процјене ризика, прикупљања доказа, писања кривичних пријава и заступања пред судом. „Данас се не бавимо само обуком инспектора.

Ова обука је о креирању дугорочне промјене у друштву. Ефикасно поступање према жртвама насиља и правовремена реакција могу директно утицати на судбину људи и заједнице. Кроз анализу студија случаја и практичне вјежбе, учесници ће имати прилику да унаприједе своју примјену Протокола о поступању са жртвама насиља и, што је најважније, да својим радом допринесу превенцији насиља и заштити најрањивијих.“

Он је такође нагласио да Полицијска академија непрестано тежи напретку кроз континуирану едукацију својих службеника, јер само кроз знање и обуку можемо створити сигурније друштво. „Свака едукација и обука, сваки случај који анализирамо и сваки корак који учинимо данас, има потенцијал да сјутра заштити нечији живот и промијени судбину.“

Маја Раичевић је поручила да правда подразумијева више од кажњавања починилаца – она захтијева изградњу система који неће дозволити да насиље постоји. Кроз интерактивне радионице, симулације и рад на конкретним студијама случаја, учесници обуке ће радити на превазилажењу препрека у свакодневном раду, уз подршку тима искусних предавача. Међу предавачима су Маја Раичевић из Центра за женска права, Снежана Вујовић из Министарства унутрашњих послова, Маја Јанковић из Вишег државног тужилаштва, Маја Живаљевић, из Вишег суда за прекршаје.

На крају обуке биће спроведена процјена знања и квалитета програма, док ће се три мјесеца након завршетка радити додатна евалуација како би се идентификовали кључни изазови у пракси и омогућило њихово адресирање у наредним програмима.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy