Од 1. јануара плате у просвјети веће 20 одсто: Осам хиљада наставника тражило три пута више
Из Синдиката просвјете је саопштено да су јуче са министром просвјете Миомиром Војиновићем потписали измјене Гранског колективног уговора, према којима ће коефицијенти зарада бити увећани за 20 одсто од 1. јануара, а закључно са 2025. годином укупно 45 процената. У Просвјетној заједници сматрају да је то недовољно и истичу да је 8.000 запослених против оваквог уговора јер су тражили увећање од 65 процената.
Из Синдиката просвјете истичу да је њихов главни одбор својим ставом показао висок степен мудрости и разумијевања ситуације. Од 43 присутна члана, 37 је гласало за, док је шест било уздржано.
– Обезбијеђено је увећање коефицијента од 20 одсто, почевши од 1.1.2023. године. Имаћемо увећање коефицијента за додатних 10 одсто почевши од 1.1.2024. године и увећање коефицијената за додатних 10 одсто, почевши од 1.1.2025. године. Укупно увећање коефицијента у наредне двије године биће 45,2 процента. Јубиларне награде ће убудуће бити обавеза послодавца. Усагласили смо модел за регулисање превоза који ће омогућити да се они који путују лакше запошљавају у општинама гдје живе. Све васпитачице и медицинске сестре које раде у прекобројним групама имаће додатно увећање од три одсто. Стручни сарадници који раде у школама са 1000 и више ученика имаће увећање три или пет одсто. Хигијеничаркама се коефицијент увећава за 45 процената, што ће омогућити да им одбици приликом одласка на боловање буду знатно мањи – саопштили су из Синдиката.
Из Просвјетне заједнице тврде да су остали без накнаде за превоз
Лековић каже да су прије неколико седмица и министар Војиновић и предсједник Синидката Радомир Божовић јавно обећали да ће бити рјешен и проблем неплаћеног превоза професорима који датира још од 2006.
– Међутим, сад пред само потписивање ГКУ то више не помињу. Чак је министар Војиновић у октобру јавно обећао колегиници која на релацији НК–Радановићи–Никшић свакодневно путује 200 км да ће јој обезбиједити премјештај у мјесто становања, да на крају не би ништа ни покушао – тврди Лековић.
Оливера Лековић из Просвјетне заједнице је за „Дан“ казала да је овим потписивањем ГКУ незадовољан огроман број просвјетних радника, који су тражили увећање коефицијента зарада у укупно износу од 65 процената, а добили знатно мање.
– Ми из Просвјетне заједнице Црне Горе поуздано знамо да је незадовољно минимум 8.000 професора који су још прошле године потписали петицију којом тражимо повећања коефицијента за 65 одсто, у складу са повећањем коефицијента универзитетским професорима, љекарима, ветеринарима, а позивајући се на Закон о запосленима у јавном сектору, чл. 5, који обавезује да примања запослених на истим или сличним пословима морају бити изједначени. Наш компромис је био да нам се сад коефицијент повећа 45 одсто од јануара, а на љето, кроз ребалан буџета, преосталих 20 процената. Са овим нашим предлогом, односно новим захтјевом, упознали смо Синдикат просвјете, али су га они игнорисали, чак исмијали, иако су добили преко 2.000 нових потписа. Тиме су довољно рекли о свом односу према члановима Синдиката. Овим повећањем од 20 одсто професори запослени од вртића до гимназије имаће коефицијент тек 9,2, док универзитетски професор има 21,56. Није проблем да на Универзитету имају већи коефицијент, али баш толико већи?! Нарочито кад знамо да професори који не раде на факултетима махом немају ријешена стамбена питања, немају повољне кредите, немају плаћен превоз, раде у неусловним и пребукираним школама и вртићима, и то са узрастом којем је потребна знатно већа пажња и много енергије да би постигли васпитне и образовне исходе – истиче Лековић.
Она указује да многе развијене земље које држе до свог образовног система више вреднују рад учитеља него универзитетског професора.
– То сигурно није непромишљен потез. Забрињава да 12 мјесеци двије владе, премијери, посланици, министри финансија и просвјете, па чак и Синдикат просвјете, игноришу петицију, писане захтјеве и изјаве у медијима толиког броја професора. Просто смо за њих невидљиви и неважни иако из године у годину имамо све већи дефицит наставника. Све мање младих је заинтересовано да упише факултет да би сјутра радили као професори математике, физике, хемије, информатике и сл. Зато годинама имамо запослен нестручан кадар за те предмете, али се по том питању ништа не предузима. Посебно смо револтирани изјавама и неодржаним обећањима од стране министра просвјете и предсједника Синдиката просвјете, чак су им изјаве идентичне. Очекивали смо од обојице да ће заиста искрено да заступају нас запослене, међутим они су нас етикетирали као презахтјевне и неразумне. Ових 20 одсто представљају као свој историјски успјех, јер, ето, кажу да просвјета никад није добила веће увећање коефицијента, уједно не помињући повећање које су добили професори на Универзитету. Уједно не помињући да одавно нисмо имали овакву галопирајућу инфлацију, нарочито основних животних намирница, од којих је већина поскупјела и преко 100 одсто, уз најаву нових поскупљења и увођења пореза – каже Лековић, преноси Дан.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: