Од Бобана до Јокића – улоге за које нисмо знали
1 min read![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2021/05/boban-marjanovic.jpg)
Бобан Марјановић; фото: EPA-EFE/ALEX PLAVEVSKI
Кошаркашка НБА лига има тенденцију да играче ставља у калупе и дели стриктне улоге из којих се тешко излази. Сетимо се примера када је кошаркашки професор попут Немање Бјелице стављен у ћошак да чека шут за три поена…
Како заправо изгледа подела улога у НБА лиги?
Аналитичар познат под псеудонимом Ајзо Џек објавио је листу улога које кошаркаши имају у НБА лиги – и започео је са Бобаном Марјановићем.
„Легенда празног времена! То је играч који улази у игру када је исход утакмице познат и доминира у том периоду. Његова статистика излази из свих оквира и често се навијачи питају да ли би могао да буде користан и у времену када се утакмице ломе. Такви играчи стварају култ око себе, али је тешко да могу да направе разлику против играча већег калибра. У другим лигама би били лидери, али у НБА…“, наводи аутор и апострофира Марјановића као идеалан пример.
У наредној улози постоје играчи који у кратком времену могу да постигну велики број поена – такозвани поентери из микроталасне, а уз њих долазе и „дивљаци“.
„Ако погоде прве шутеве претвориће се у Кобија Брајанта из најбољих дана. Што се „дивљака“ тиче, они забављају јавност, нервирају и саиграче, а разлика у односу на оне из „микроталасне“ је у томе што „дивљаци“ не знају када је доста“.
Милионски плаћени играчи који готово ни неиграју улазе у категорију „навијача“ са кратким каријерама, док у категорију „пројеката“ улазе играчи који у лигу уђу неспремни и морају да посвете неколико година рада ван терена да би били конкурентни у лиги.
Они који то не успеју иду у категорију „промашаја“, а таквих је било и са највећих позиција НБА драфта који чак нису успели да стигну ни до категорије „споредних ликова“, понекад и пресудно битних у шампионским тимовима јер су посвећени колективном, а не личном успеху , преноси Спутњик.
На другој страни тог спектра су „индивидуалци“ који јуре велики новац и не желе да се боре за висока места на табели, гледајући своје финансијске интересе у жељи да зараде што више пара и опстану што дуже у лиги.
Играчи са епитетом добрих дефанзиваца и шутера за три поена могу да дођу до ветеранског статуса јер су такође веома важни за шампионске тимове, а кључ у њима су играчи из категорије „лепка“ који раде све на терену и крпе рупе за саиграчима.
Такве рупе у екипама остављају играчи из категорије „повређена звезда“ каквих има превише у НБА лиги што је оборило квалитет такмичења и дало шансу „другопозивцима“ да се искажу.
Повређеним звездама каријере неће дуго трајати за разлику од прекаљених асова који су прошли кроз многе екипе и у финалним годинама каријере одлучили су се на менторске улоге у младим тимовима – највећи пример тога је Винс Картер, вишеструки Ол-стар.
А у категорији „Ол-стара“ налази се сам крем НБА лиге, играчи који су способни да на својим леђима носе целу екипу и освајају трофеје – попут Николе Јокића, чак и без саиграча у истој категорији који улази и у категорију „апсолутне и генерацијске“ суперзвезде.
![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2022/10/0-02-05-b923b1b69720421610be1c8886d9aa3e5785fb2405d1260129ec99b6cc5feec9_a42cea59ea42f009-1024x105-1.png)
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2020/11/IN4S-Viber-komjuniti-300h50-a.jpg)
![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2020/11/IN4S-Telegram-komjuniti-300h50-a.jpg)