ИН4С

ИН4С портал

Од данас забрана употребе пластичних кеса, казне и до 40.000 евра

1 min read

SHUTTERSTOCK

Пластичне кесе и пластика за једнократну употребу од данас су забрањени у Црној Гори, сходно Закону о управљању отпадом.

Закон је ступио на снагу 20. априла, а примјена његових појединих одредби, међу којима и оних које се односе на пластичне кесе и пластику за једнократну употребу, предвиђена је након шест мјесеци од ступања на снагу.

Чланом 62, став 9 забрањена је употреба лаганих пластичних кеса за ношење, дебљине зида од 15 до 50 микрона, на продајном мјесту робе или производа. За кесе дебљине зида више од 50 микрона плаћа се накнада од 0,03 евра.

– Средства од накнаде из става 11 овог члана уплаћују се на рачун Фонда за заштиту животне средине и могу се користити само за финансирање и кофинансирање активности подизања свијести и пружања информација јавности и кампања о штетности употребе пластичних кеса за животну средину – дефинисано је законом.

Чланом 64 забрањено је стављање на тржиште производе од оксоразградиве пластике и пластичних производа за једнократну употребу – штапића за уши (осим оних који су намијењени и употребљавају се у медицинске сврхе за узимање бриса), прибора за јело (виљушке, ножеви, кашике, штапићи за јело), тањира, сламки, штапиће за мијешање пића, штапића намијењених причвршћивању на балоне и за њихово придржавање, посуда за храну израђених од експандираног полистирена, односно посуде као што су кутије, с поклопцем или без њега, које се употребљавају за држање хране. Забрањена је употреба посуда и чаша за напитке израђених од експандираног полистирена, укључујући њихове чепове и поклопце, флаша за пиће запремине до три​ литра које су произведене од полиетилен-терефталата као главног састојка („ПЕТ флаше“)…

У односу на забрану употребе пластичних кеса, надзор на тржишту спроводиће тржишни инспектори, за које су дефинисана и посебна овлашћења.

– Поред овлашћења утврђених Законом о инспекцијском надзору, тржишни инспектор има овлашћење да забрани стављање на тржиште производа за које произвођач или његов овлашћени заступник није укључен у организовани систем преузимања, сакупљања и обраде отпада, продају пластичних кеса, стављање на тржиште пластичних производа за једнократну употребу, у складу са чланом 65 овог закона, и стављање у промет производа који немају ознаку о обавезном одвојеном сакупљању отпада који настаје из ниско напонске опреме, батерија и акумулатора, за који је прописана проширена одговорност произвођача – дефинисано је законом.

Новчаном казном од 1.000 до 40.000 евра казниће се за прекршај правно лице ако, између осталог, ставља на тржиште производе од оксоразградиве пластике и пластичне производе за једнократну употребу, „ПЕТ флаше“, пластичне производе за једнократну употребу, а не укључи се у организовани система преузимања, сакупљања и обраде отпадне амбалаже…

Новчаном казном од 1.000 до 20.000 евра казниће се за прекршај правно лице ако ставља у употребу лагане пластичне кесе на продајном мјесту робе или производа и ако за лагане пластичне кесе за ношење дебљине зида од 50 и више микрона не плаћа накнаду.

Министарство без одговора

„Дан“ је у четвртак послао питања Министарству екологије, одрживог развоја и развоја сјевера у вези са примјеном Закона о управљању отпадом, надзору и забрани употребе кеса. Међутим, одговоре Дан није добио.

 

Извор: Дан

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

1 thought on “Од данас забрана употребе пластичних кеса, казне и до 40.000 евра

  1. Ово је отприлике трећи пут да се овај закон уводи у последњих 20 -25 година,и никад није заживио,на жалост.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *