IN4S

IN4S portal

Od početka godine registrovana 31 osoba inficirana HIV-om

1 min read

foto: Shutterstock

Od početka godine, do kraja novembra, registrovana je 31 osoba inficirana HIV-om, od kojih su nešto manje od petine osobe koje imaju dijagnostikovanu HIV infekciju odranije, u zemlji porijekla, ali se po prvi put ove godine registruju u našoj zemlji, gdje nastavljaju sa liječenjem.

To je saopštio Institut za javno zdravlje (IJZCG), povodom 1. decembra – Svjetskog dana borbe protiv HIV/AIDS-a. Ovogodišnja kampanja se odvija pod sloganom: „Izaberi pravi put: moje zdravlje, moje pravo“.

IJZCG ukazuje da HIV/AIDS i dalje predstavlja jedan od najznačajnijih svjetskih javnozdravstvenih izazova, koji je do sada odnio 42,3 miliona života.

„Rodne nejednakosti, nejednakosti sa kojima se sreću ključne, vulnerabilne populacije, nejednakosti u pristupu preventivnim servisima i liječenju utiču na tok epidemije HIV/AIDS-a. Epidemija HIV/AIDS-a se može zaustaviti samo unapređenjem dostupnih servisa za HIV i smanjenjem stigme i diskriminacije ključnih populacija u cijelom svijetu. Zdravlje je jedno od osnovnih ljudskih prava i svako treba da ima jednak pristup zdravstvenim uslugama, uključujući usluge prevencije, liječenja i njege“, piše IJZCG.

Procjenjuje se da je tokom 2023. godine u svijetu 1,3 miliona osoba inficirano HIV-om, a da je njih 630.000 umrlo od AIDS-a. Smatra se da u svijetu sa HIV-om živi 39,9 miliona osoba, od kojih je 30,7 miliona imalo pristup terapiji.

„Prvi slučaj HIV infekcije u Crnoj Gori je registrovan 1989. godine i od tada se, izuzimajući godine KOVID – pandemije kada je došlo do smanjenja broja registrovanih slučajeva, svake godine povećava broj novoregistrovanih osoba. Prema podacima iz registra za HIV/AIDS, od početka epidemije 1989. godine, do kraja 2023. godine, registrovano je ukupno 425 osoba inficiranih HIV-om (uključujući i osobe sa regulisanim statusom boravka koji se prvi put registruju u našem sistemu, tj. osobe sa prethodno dijagnostikovanom HIV infekcijom u zemlji porijekla, koje su u Crnoj Gori, uz regulisan status boravka, nastavile sa liječenjem). U istom periodu, 69 osoba je umrlo od AIDS-a. Najveći broj HIV infekcija (76%) se otkrije u uzrastu 20-39 godina, i značajno veći broj inficiranih su muškog pola. Najčešći put prenosa infekcije (84% slučajeva) je preko nezaštićenog seksualnog odnosa. Najveći broj inficiranih je registrovan u Podgorici i primorskoj regiji“, piše u saopštenju.

IJZCG ističe da je testiranje na HIV, rano otkrivanje bolesti i uvođenje terapije od nemjerljivog značaja, kako za zdravlje pojedinca, tako i za javno zdravlje.

„Otkrivanje infekcije i rano započinjanje liječenja sprječava razvoj zdravstvenih komplikacija, poboljšava kvalitet života, produžuje očekivano trajanje života. Danas se sa HIV-om ne samo živi, već stari. Takođe, liječenje smanjuje mogućnost prenosa infekcija na neinficirane, jer osobe koja je na terapiji, ima dobar terapijski odgovor i nemjerljiv nivo virusa u krvi, ne može da prenese infekciju.“

Napominju i da stigma i diskriminacija predstavljaju značajne prepreke testiranju, poručivši da „zajedno, možemo pomoći da se to promijeni“.

Institut podsjeća da omogućavaju svim građanima povjerljivo i besplatno testiranje u Savjetovalištu za dobrovoljno povjerljivo savjetovanje i testiranje IJZCG-a, svakog radnog dana u periodu od osam do 15 sati. „Testiranje se obavlja brzim testovima, nije potreban uput ni zdravstvena knjižica, rezultat je gotov za manje od 30 minuta.“

U sklopu obilježavanja Svjetskog dana HIV/AIDS-a, IJZCG u nedjelju, 1. decembra organizuje testiranje na HIV u prostorijama Savjetovališta za dobrovoljno povjerljivo savjetovanje i testiranje u periodu od 12 do 20 sati.

Podjelite tekst putem:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *