ИН4С

ИН4С портал

Од социјалне помоћи живи 50 одсто домаћинстава

РТЦГ

У општини Беране 50 одсто ромских и египћанских (РЕ) домаћинстава опстаје тако што прима социјалну помоћ, свега 14 одсто њих има неку врсту радног ангажмана, док чак 30 одсто домаћинстава ове популације на мјесечном нивоу приходује износе који не прелазе 100 еура.

То су резултати анализе стања о положају ове угрожене полулације у Беранама коју је, уз подршку Грађанске алијансе урадило Удружење за подршку Рома и Египћана Беране.

Директор ове невладине организације Султан Бећа казао је Порталу РТЦГ да су највећи проблеми РЕ популације у овом сјеверном граду сиромаштво и становање.

“Насеље Риверсајд, у којем станује 47 РЕ домаћинстава, налази се на крајње неповољном терену у смислу изложености учесталим поплавама. Мјестани насеља Риверсајд очекују од општине Беране да опредијели парцелу за изградњу стамбених јединица, док је Министарство финансија опредијелило 400.000 еура за ове намјене, за почетне радње за изградњу стамбених јединица”, казао је Бећа.

Он је објаснио да су приликом давнашњег рјешавања проблема становања мјештана насеља Риверсајд за расељена лица са Косова који су уточисте нашли у Црној Гори, за припаднике РЕ популације изграђене монтажне куће на обали ријеке Лим, на потпуно неприкладној локацији гдје постоји проблем са подземним водама.

“Мјестани насеља Риверсајд су годинама једно од најугрозенијих подруцја у региону, при чему су бројне поплаве унистиле све сто се могло уништити. Потпуна влага у кућама, уништење инвентара, лош утицај на здравље мјештана, изостајање са наставе за дјецу ученике основношколског и средњошколског узраста оставили су бројне посљедице. Проблеми са канализацијом су такодје евидентни, те је и Омбудсман утврдио катастрофално стање за живот у овом насељу” казао је Бећа.

ИЗ овог РЕ удружења су се, имајући у виду услове недостојне за живот у 21. Вијеку, обратили Општини Беране и Министарства рада и социјалног старања.“Обратили смо се и Министарству људских и мањинских права, као и координатору за праћење Стратегије за социјалну инклузију Рома и Египћана Сокољу Беганају. Прије свега тога, упознали смо и посланике различитих скупштинских одбора са овим проблемом и наишли на разумијевање” – рекао је директор Удружења за подршку рома и Египћана.

Послије тога они су, како каже, добили акт од Министарства људских и мањинских права да је Министарство финансија опредијелило 400 000 еура за почетак рјешавања овог проблема.“Пут за рјешавање овог проблема је био дугачак, али наилазили смо на разумијевање свих актера у овом процесу. При свим тешким ситуацијама, општина Беране нам је излазила у сусрет и помагала при поплавама, на челу са предсједником Вуком Тодоровићем и потпредсједником Дамјаном Ћулафићем. Сва наша залагања подржао је и национални координатор Сокољ Беганај, а помоћ при најтежим моментима пружила је и директорица ЈПУ „Радмила Недић“, Марина Гојковић, као и директор Основне школе ‘Радомир Митровић’, Ацо Вујовић”, истиче Бећа.
Након свега, како је рекао, мјештани очекују да се убрзо опредијели парцела за изградњу стамбених јединица за мјештане насеља Риверсајд.

“Очекујемо брзо одређивање парцеле, као и даље процедуре, како би се обезбиједило још средстава за ове намјене и очекујемо низ састанака са руководством Владе Црне Горе, у циљу ажурности по овом питању и коначну изградњу нових стамбених јединица”, наводи директор НВО Удружење за подршку Рома и Египћана Султан Бећа.

Оно што је велики успјех у погледу социјалне инклузије Рома и Египћана у Беранама је, како истичу из ове организације, чињеница што се ове школске године у Дјечији вртић ,,Радмила Недић,, уписало 58 дјеце РЕ популације, и са тиме се олакшавају многе баријере при школовању дјеце из ове рањиве популације.

“Општина нам је партнер и подржава све активности на пољу образовања”, казали су из Удружења за подршку Рома и Египћана.

Као посебно важно из ове организације истичу да је преко 70 дјеце РЕ популације добило здравствене књижице, на основу регулисаног боравка родитеља, те се и на тај начин доприноси бољој здравственој заштити овој популацији.

“Дом здравља, Фонд здравства, Министарство здравља, Општина Беране, дуг би био списак појединца и институција којима смо захвално што нам помажу и излазе у сусрет, и у нашим најтежим ситуацијама су увијек са нама”, казао је извршни директор Удружења за подршку Рома и Египћана Беране.

Овај млади човјек је прошао дуг пут од борбе за кору хљеба, до, могло би се рећи, локалног лидера у борби за бољи живот и интеграцију не само новопридошлих припадника РЕ популације, већ и домицилних Рома.

Султан Бећа се бори за њихову дегетоизацију из насеља Доњи Талум, са једне, и Риверсајд, са друге стране Лима.

Егићани и Роми стигли су у Беране са ратним вихором на Косову 1999. године. Питање смјештаја пратило их је дуги низ година. Живјели су у баракама од дрвета или у шаторима.

Послије много проблема и нељудске патње, изградњу новог насеља „Риверсајд“, поред бивше фабрике „Полимка“, као савремени гето, финансирала је Европска агенција за реконструкцију, посредством њемачке хуманитарне организације „Хелп“.

Са тридесет кућа, насеље је временом постало претијесно за све новопридошле Египћане и Роме, па су се многи од њих настанили поред домицилних Рома у насељу Доњи Талум. Ту је тек биједа потпуно видљива и голим оком.

Затим су се појавили и проблеми са честим поплавама и привременим исељавањима, јер се насеље налази на самој обали Лима, по чему је и добило назив Риверсајд. Према попису становништа из 2011. године у Беранама се 531 особа изјаснила као припадник ромске националности, али ће претпоставља да је тај број заједно са Египћанима много већи. Бећа напомиње да је тачан број Рома и Египћана тешко утврдити због честог мијењања мјеста боравка.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

1 thoughts on “Од социјалне помоћи живи 50 одсто домаћинстава

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy