ИН4С

ИН4С портал

Од залиха вина из Навипа праве алкохол за болнице

Нико није могао ни да сања да ће пропала компанија "Навип", која је у стечају већ годинама, помоћи својој земљи. Надлежни у Србији, како "Новости" сазнају, пронашли су око 350.000 литара вина, у Петроварадину. То је преузела одавно Дирекција за имовину и већ дуго се не зна шта са тим. Држава ће узети те количине вина, и већ за три дана прерадити их у алкохол јачине 75 одсто. За прераду ће бити задужена "Вино Жупа" из Александровца. Алкохол ће до болница и клиничких центара стићи за десетак дана.

фото: П. Милошевић

Нико није могао ни да сања да ће пропала компанија „Навип“, која је у стечају већ годинама, помоћи својој земљи. Надлежни у Србији, како „Новости“ сазнају, пронашли су око 350.000 литара вина, у Петроварадину. То је преузела одавно Дирекција за имовину и већ дуго се не зна шта са тим. Држава ће узети те количине вина, и већ за три дана прерадити их у алкохол јачине 75 одсто. За прераду ће бити задужена „Вино Жупа“ из Александровца. Алкохол ће до болница и клиничких центара стићи за десетак дана.

– Суштина је што прије направити алкохол од 75 одсто за потребе клиничких центара – рекао је Бранислав Недимовић, министар пољопривреде. То је задатак и потреба државе, а са мојим тимом ћемо спровести и у дјело.

Некадашњи гигант, чувен по производњи „шампањца“, неколико пута је оглашавао продају своје робе, али и објеката и опреме. Велике количине вина откупљивао је и Рубин. Ипак, дио количина је остао, а како није за употребу, неко се од надлежних досјетио да од тога може да се добије алкохол, који је сада пријеко потребан здравственим радницима у Србији. Уз то, вино којим располаже Дирекција, већ годинама није за употребу и даљу продају, па ће се сада искористити.

Како су нам рекли у Дирекцији, ријеч је о бијелом вину и вину за дестилацију, које је у својину Републике Србије прешло у стечајном поступку над стечајним дужником „Навип Фрушкогорац“, са сједиштем у Петроварадину.

– Количина је око 339.058 литара, а све ће преузети у својим цистернама „Вино Жупа“ из Алексадровца, гдје ће у својим погонима прерадити дестилате у чист медицински алкохол – наводе у Дирекцији. – То ће бити запаковано за потребе болница, све о сопственом трошку, као друштвено одговорна компанија, о чему Влада хитно доноси закључак.

Републичка дирекција за имовину ће још једну количину алкохолних дестилата, стечених у државну својину из пореског поступка, ставити на располагање ради даље дестилације у медицински алкохол, све у хитном поступку у сврху борбе против новог вируса корона.

– „Навип“ је имао погон у Петроварадину, али је одавно продат – објашњава нам један од стечајних управника, који је надлежан био за „Навип“. – Држава је све количине вина које су остале, у извршном поступку преузела и то сада припада Дирекцији за имовину. Не знам тачно које су количине у питању, али није то само „Навипово“ вино, већ и од других произвођача. То је сада све државно. Заплијењено је прије више од седам година. Мислим да би сада могла компанија „Вино Жупа“ то да преради у алкохол.

Незванично смо сазнали и у „Жупи“ да постоји таква идеја. Имали би и они одређене количине вина које би могли да претворе у алкохол. А када је ријеч о количинама које би могле да се добију, све зависи од јачине самог вина и другог алкохолног пића, попут ракије.

ПОМОЋ И ОД РАКИЈЕ

Влада Србије одобрила је да се сав алкохолни дестилат и ракија, који се налазе у Суботици, претворе у медицински алкохол. У Дирекцији наводе да ће бити прерађено:

* шљива, дестилат у ринфузи, 76,7 одсто, у количини од 23.469 литара,

* виљамовка, дестилат у ринфузи, 72,53 одсто, у количини од 4.136 литара,

* дуња, ракија у ринфузи, 73 одсто, у количини од 6.300 литара,

* јабука, ракија у ринфузи 76,2 одсто, у количини од 1.610 литара, намјењује за дестилацију у алкохол – етанол 75 одсто.

НАЈБОЉЕ ЗА РАДНЕ ПОВРШИНЕ

Према ријечима Ивана Урошевића, председника Групације за ракију Србије, од 350.000 литара вина могло би да се добије око 4.500 литара алкохола од 70 одсто јачине.

Како нам је објаснио Урошевић, та количина вина би могла да се преради за неких пет до седам дана. Све то могло би и од ракије воћне да се добије, тачније од свега што садржи етанол. Ипак, за разлику од чистог етанола, када су воћни дестилати у питању, постоји доста примјеса, који су растварачи, па би такав алкохол био добар само за дезинфекцију радних површина. Не и за руке и људе.

Прочитајте ЈОШ:

Маске из домаће радиности: Широм Србије фирме и појединци производе заштитна средства за суграђане

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

1 thought on “Од залиха вина из Навипа праве алкохол за болнице

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *