ИН4С

ИН4С портал

Одбијена молба за условни отпуст браће Јелић

1 min read

Браћа Јелић, фото: ДАН

Рјешењима ванрасправног кривичног вијећа Вишег суда у Бијелом Пољу, одбијене су као неосноване молбе пуномоћника осуђених браће Дејана и Драгутина Јелића из Карлсрухе-Њемачка, за условни отпуст са издржавања казне затвора.

Савјетница за односе са јавношћу Вишег суда у Бијелом Пољу, Азра Идризовић саопштила је да се казне извршавају по правоснажној пресуди овог суда од 17.2.2010. године.

“По основу које је дозвољено извршење правоснажне пресуде Покрајинског суда Карлсрухе од 27.2.2009. године. Том пресудом они су оглашени кривим због кривичног дјела тешко убиство из чл.144, ст.1, тач.1 и 3 Кз ЦГ и осуђени на казну затвора у трајању од по 30 година. Против овог рјешења може се изјавити жалба Апелационом суду ЦГ у року од три дана од дана пријема преписа рјешења, преко Вишег суда у Бијелом Пољу”, казала је Идризовић, пишу Дневне новине.

Браћа Јелић осуђена су да су налогодавци убиства њемачког држављанина Хелмута Миколија.

Иначе, протекле седмице пред ванпретресним вијећем Вишег суда у Бијелом Пољу одржано је рочиште по молбама за условни отпуст пуномоћника осуђене браће Јелић.

Њихов адвокат Ратко Оровић за Дневне новине је саопштио да је суд прилком одлучивања о предметним молбама није цијенио, а што би био кључни разлог за усвајање истих, погрешно изречену казну осуђеним Јелићима који су грешком управо тога суда умјесто на 15 година осуђени на 30 година затвора примјеном неважећег закона.

“С обзиром да су кривична дјела извршена у периоду од 3.12.2003. године до најкасније 9.1.2004. године у вријеме важења КЗСФРЈ и КЗРЦГ то је Виши суд у Бијелом Пољу приликом изрицања казне морао примјенити одредбе КЗСФРЈ као закона који је важио у вријеме извршења кривичног дјела и као закон који је блажи по учиниоца, а не КЗЦГ који се почео примјењивати 6.4.2004. године, а чије су измјене и допуне ступиле на снагу тек 2006. године”, казао је Оровић.

Он такође указује на мишљење дато од стране Управе полиције у којем је наведено да постоји безбједносни ризик за осуђене Јелиће у случају њиховог боравка на слободи, што суд узима као основни разлог због којег предметне молбе одбија као неосноване

“Чињеница да су Јелићи рођени и цијели живот провели у Њемачкој, да су у тој држави у којој им је доживотно забрањен улазак починили кривично дјело, довољно говори да им у Црној Гори изласком на условни отпуст безбједност не може бити угрожена”, саопштио је адвокат.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy