ИН4С

ИН4С портал

Одбијена примена војне силе против Сирије

1 min read

sirija_Консултације сталних чланица Савета безбедности о британском предлогу резолуције у Сирији завршене су у среду, али о исходу састанка није било саопштења, јавио је Глас Америке. Пет сталних чланица Савета безбедности Уједињених нација нису успеле да постигну договор о британском предлогу резолуције којим би била одобрена употреба војне силе против Сирије.

Да је нацрт резолуције стављен на гласање, Русија и Кина би готово сигурно ставиле вето на њега, пошто су блокирале и претходне покушаје да се санкционише режим председника Башара ал Асада. Нацрт резолуције је враћен владама на консултације

Британска резолуција о којој су одржане консултације осуђује „хемијски напад“ код Дамаска 21. августа и „одобрава неопходне мере за заштиту цивила“. Та резолуција „одобрава све неопходне мере у светлу Поглавља 7 Повеље УН у циљу заштите цивила од хемијског оружја“ у Сирији, прецизирали су из Британије. Поглавље 7 предвиђа „деловање у случају претње миру, нарушавању мира и чина агресије“.

Након консултација представника САД, Русије, Велике Британије, Француске и Кине о тој резолуцији нико није давао изјаве, навео је Глас Америке, који је додао да је су представници Русије и Кине напустили састанак пре других.

Са друге стране, портпаролка Стејт департмента Мери Харф рекла је у Вашингтону да ће америчка администрација предузети одговарајуће акције и без подршке савезника или УН и изразила сумњу да ће у Савету безбедности бити усвојена британска резолуција која омогућава војни напад на Сирију.

„Немамо никаквог разлога да верујемо да ће напори у СБ УН водити резултату различитом од претходних напора, јер су сви пропали“, рекла је она, подсећајући на три вета која је до сада Русија уложила на предлоге резолуције.

Први човек УН Бан Ки-Мун је раније у среду поручио да „Сиријци заслужују решење, а не ћутање“ и оценио да је „Сирија данас највећи изазов за свет“.

Већина западних земаља, предвођени САД, оптужује сиријски режим да је 21. августа употребио хемијско оружје код Дамаска, док Русија сматра да су управо побуњеници употребили то оружје да би дискредитовали владу.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *