Одбијене жалбе, струја скупља 5,63 одсто, чека се још ЕПЦГ
1 min readОдбор Регулаторне агенције за енергетику и регулисање комуналне дјелатности (РЕГАГЕН) одбио је жалбе Црногорског електродистрибутивног система (ЦЕДИС) и грађанина Миомира Шкопеље, на ранији предлог одобрених трошкова и тарифа, тако да ће цијене електричне енергије од Нове године за просјечног потрошача сигурно поскупјети за најмање 5,63 одсто, ако Електропривреда (ЕПЦГ) и Влада не промијене свој дио ставки на рачуну.
Одбор РЕГАГЕН-а јуче је објавио своју коначну одлуку са износима признатих трошкова, математичких формула и тарифа за енергетске компаније за 2024. и 2025 годину на 223 стране.
Према тим обрачунима, дјелимично су прихваћени захтјеви за повећање ставки на рачуну за струју који припадају ЦЕДИС-у, што ће на укупан рачун за просјечно домаћинство са двотарифним мјерењем утицати на раст укупног износа рачуна за 5,63 одсто, пишу Вијести.
Ових потрошача има највише, тако да ће онима којима је рачун до сада износио 70 евра, сада бити повећан за 3,9 еура, а досадашња потрошња од 100 евра биће већа за 5,6 евра. Ово је прво значајније повећање цијена струје након 14 година.
Повећавање ставки за ЦЕДИС утицаће и на раст цијена за остале потрошаче у зависности од напонског нивоа на који су прикључени. Тако ће за потрошаче прикључене на 35 кВ напонски ниво доћи до раста цијена од 3,64 одсто, за потрошаче на десет кВ напонском нивоу за 3,82 одсто, за потрошаче са мјерењем снаге прикљученог на 0,4 кВ напонски ниво за 0,67 одсто и за потрошаче без мјерења снаге са једнотарифним мјерењем прикљученог на 0,4 кВ напонски ниво за 4,71 одсто.
Предсједник Одбора РЕГАГЕН, Бранислав Прелевић, јуче је након доношења одлуке за агенцију Мина бизнис казао да рачун за утрошену електричну енергију може остати исти и поред поскупљења од наредне године, уколико грађани буду водили више рачуна о потрошњи у вишој и нижој тарифи.
Казао је да најављени проценти повећања рачуна за струју могу остати тек пуки податак, који се не мора реализовати уколико купци буду водили више рачуна о потрошњи у вишој и нижој тарифи.
“Наиме, када би купац са просјечном потрошњом, 45 одсто енергије коју потроши на мјесечном нивоу користио у нижој тарифи, а 55 одсто у вишој, његов рачун се не би повећао у односу на текућу годину”, рекао је Прелевић.
Он је казао и да ЦЕДИС-у као оправдани трошак који овећава цијену за потрошаче, није признат раст трошкова зарада, због повећања броја запослених.
“Агенција је креирала такав регулаторни оквир, којим не дозвољава да се ове, по мом мишљењу, лоше пословне одлуке, прелију на потрошаче. У том смислу, трошкови зарада запослених ЦЕДИС-а, које покривају купци, не прате тренд раста трошкова зарада условљеног неоснованим запошљавањем, већ је Агенција својим подзаконским актом креирала механизам који спрјечава да неефикасност оператора плаћају купци”, објаснио је Прелевић.
ЦЕДИС је тражио повећање одобрених трошкова због обавезе да техничке губитке покрива куповином струје на берзи по знатно већим цијенама, него што је то до сада било надокнађивано од потрошача, али и раста обавезних трошкова за инвестиције и одржавања мреже. РЕГАГЕН је већину ових захтјева прихватио.
Електропривреда још није одлучила да ли ће повећати своје ставке на рачуну, активна енергија, више и ниже тарифе, која покрива трошкове производње електричне енергије, што ће утицати на коначан износ рачуна. ЕПЦГ своје може промијенити када год жели и без одобрења Агенције.
Из ЕПЦГ још нису званично одговорили да ли ће то урадити наредне године. ЕПЦГ сада грађанима продаје мегават за око 45 еура (њен дио рачуна), док је у протекле двије године недостајуће количине куповао на међународним берзама по цијенама од 150 до 800 еура за мегават.
Влада може да утиче смањењем ставке за ОИЕ
Влада може измјеном “своје” ставке на рачуну, такозвани одрживи извори енергије ОИЕ, да утиче на коначни износ рачуна. На укупан износ рачуна од 50 еура, ова ставка износи око један еуро.
Из ове ставке плаћају се подстицаји за произвођаче електричне енергије из малих, вјетро и соларних електрана, који су раније стекли статус повлашћеног произвођача ОИЕ.
Дио ових произвођача је ове године напустио систем подстицаја јер им је било исплативије да струју продају директно на берзи. Претходна Вада је у априлу због тога скоро преполовила износ ове ставке.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Nadam se da su glasči PES sada zadovoljni.