Одбијено јемство: Ковачевић остаје у притвору
1 min readПредсједник судећег вијећа, судија Зоран Радовић, одбио је јемство у износу од 250.000 евра које је одбрана понудила за укидање притвора бившем директору Управе за некретнине Драгану Ковачевићу.
То је потврдила самостална савјетница за односе с јавношћу тог суда Марија Раковић, преносе Вијести.
Изношењем одбрана, у том суду недавно је почело суђење Ковачевићу и осталим окривљенима да су припадници криминалне организације, коју је формирао због, наводи се, присвајања вриједних парцеле државног земљишта у зони Морског добра.
Ковачевић је недавно у суду негирао да је формирао криминалну организацију, односно да је злоупотребљавао положај у државним органима. Тада је казао да је цијели радни вијек радио да заштити државну имовину.
Ухапшен је у децембру 2020. године, након што је СДТ окончао извиђај по пријави Александра Газиводе чији је сувласнички дио виле у Тивту, коју је изградио са Ковачевићем, мимо његовог знања преписан на име Данка Ковачевића, сина бившег директора Управе за некретнине.
Побјегао је након што је тадашњи поступајући специјални тужилац “заборавио” да му продужи притвор. У судници се појавио готово годину и по касније, када је ухапшен.
”Одбацујем све тачке оптужнице. Кроз свој рад борио сам се против противправног заузимања земљишта у државној својини. У животу нисам формирао криминалну организацију, а 2011. године нисам имао ни вољу ни жељу да формирам било какву криминалну организацију”, изјавио је Ковачевић.
Одговарајући на питања браниоца, адвоката Митра Мугоше, окривљени је појаснио процедуру укњижбе нелегално изграђених објеката у лист непокретности и поручио да у случају укњижбе објекта у власништву његовог сина Данка Ковачевић ништа није рађено незаконито.
”Укњижба физичких и правних лица у катастар се уписује на основу захтјева, а сходно члану 84 Закона о државном премјеру и катастру непокретности. То рјешење постаје правоснажно када странке приме рјешење и ако се нико не жали на тај акт. Међутим, уколико се изјави жалба, о њој одлучује Министарство финансија као другостепени орган. Постоји могућност покретања поступка пред управним судом и на крају ванредни правни лијек пред Врховним судом”, казао је Ковачевић.
Додао је да другостепени орган има могућност и да мериторно ријеши конкретан предмет по конкретном захтјеву.
Негирао је да је на било који начин незаконито утицао на службеницу тиватског катастра Ану Лакићевић Грдинић – како ће завршити неки предмет.
”Једино што сам јој писмено сугерисао да неки предмет што прије узме у рад ако би се нека странка жалила на дужину поступка”, изјавио је окривљени.
Негирао је и наводе оптужнице – да је преко Александра Бољевића покушао да од Александра Газиводе изнуди дио изграђене непокретности у Тивту.
”Никог у животу нисам подстицао да неког застрашује. Имам 66 година, а и васпитање ми то не дозвољава”, казао је оптужени, пишу Вијести.
Осим Ковачевића, оптужени су и Ана Лакићевић Грдинић, Крсто Павићевић, Данило Јовановић, Данко Ковачевић, Сања Поповић, Александар Бољевић, као и правно лице, компанија “Geo&Arh”.
Окривљени се терете за злоупотребу службеног положаја, злоупотребу службеног положаја у привредном пословању, изнуду, изнуду путем помагања, противправно заузимање земљишта, навођење на овјеравање неистинитог садржаја, фалсификовање исправе, утају пореза и доприноса.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: