ИН4С

ИН4С портал

Одбор директора Жељезаре: Нека ревизорска компанија утврди ко се домаћински понашао, а ко трошио мимо закона

1 min read

ЕПЦГ Жељезара Никшић, Фото: Светлана Мандић

Одбор директора ЕПЦГ Жељезаре Никшић реаговао је на јучерашње саопштење инжењера и високошколског (ВСС) кадра те компаније који су, између осталог, изнијели податак да је за вријеме мандата директорице Невенке Јанковић, која је прије два дана поднијела оставку, дуг са 700 хиљада нарастао на скоро два милиона.

Како се у реаговању, које потписује предсједник Одбора директора, др Светозар Голубовић, истиче поменуто саопштење је, које је непотписано, „судећи по претходним немилим догађајима који сежу све до јануара ове године, резултат симбиозе чланова Синдиката и чланова менаџмента из 2023. године (који су такође, сви до једног, чланови Синдиката)“.

Наглашавају да је Јанковић радила искључиво по утврђеном Плану пословних активности, јер да је било супротно Одбор директора би је разријешио функције.

„Непотписани запослени у саопштења износе притужбе на послове који им наводно не одговарају, док истовремено, путем медија, тврде да не бирају послове, већ само траже прилику да раде. Јавност је довољно информисана да схвати њихове захтјеве, који су у суштини јасни – желе да примају највеће зараде у држави за нерад, а притом се противе било каквом стварном раду. Колико је истинита њихова тврдња да нијесу блокирали улаз у фабрику представника кинеских и швајцарске компаније, који су у име закупца покушали да изврше преглед опреме у фабрици, говоре запрепашћујуће неприкладне и понижавајуће сцене које су се одиграле испред и унутар фабрике тога дана када су чланове поменуте делегације уз пријетње и увреде отјерали из фабрике“, стоји у реаговању.

Наглашавају и да тврдња да је Јанковић изабрана мимо конкурса неистинита, већ је на ту функцију изабрана једногласно од стране свих чланова тадашњег Одбора директора, у коме је један члан био представник Синдикалне организације Жељезаре Никшић.

„Њени резултати јасно говоре сами за себе – за само седам и по мјесеци њеног ангажмана, реализован је највећи дио кључних пословних активности предвиђених Планом за тај период. У 2023. години је дјелимично монтирана једна конструкција за изградњу соларних електрана у кругу Жељезаре. Од 9. јануара текуће године, односно од почетка њеног мандата, па до данас, започети су и у већини случајева завршени радови на изради и монтажи девет соларних електрана. Такође, изградња соларне електране на брани Вртац, снаге 1,8 МW, у завршној је фази. Адаптације кровних покривача на десетинама хала у фабрици су започете и већим дијелом завршене, док ће адаптација старе управне зграде бити окончана у новембру“, наводи се у саопштењу Одбора директора ЕПЦГ Жељезаре Никшић.

Истичу да су током читавог њеног мандата рачуни Жељезаре били празни, јер их је, према њиховим ријечима, претходни менаџмент који је средства трошио као да се ради о њиховој приватној имовини, оставио опустошене.

„У претходној години, тај исти менаџмент је од ЕПЦГ добио значајна средства у виду оснивачког капитала за развој Жељезаре. Међутим, ВСС кадар који је тада обнашао менаџерске позиције, расипнички је управљао тим средствима, остављајући Жељезару са празним рачунима и милионским губицима који су дочекали г-ђу Јанковић приликом преузимања функције. Губици су настали због несавјесног управљања ресурсима током 2023. године. Умјесто да се средства уложе у развој фабрике, како је првобитно планирано, новац је употријебљен за исплату зарада прекобројним запосленима, који су били чланови породица, кумови, пријатељи и другови управо оних који су писали непотписани допис и који су са менаџерских позиција управљали Жељезаром у 2023. години. Губици су такође резултат непоштовања бизнис плана, неизмиривања рачуна, али и неовлашћеног коришћења ресурса Жељезаре за приватне послове од стране управо оних који су у медијима били најгласнији у злонамјерном изношењу неистина и неоснованих притужби на њен рад. Овим путем им уједно поручујемо да, упркос њиховим покушајима да скрену пажњу са својих пропуста и злоупотреба, крај мандата директорице Јанковић не значи да неправилности које су починили неће бити предмет даљих анализа и одговарајуће санкционисане“, поручују у саопштењу.

Наглашавају да директорица Јанковић није користила свој положај за запошљавање чланова породице, кумова, пријатеља или познаника, као и да није вршила никакву злоупотребу ресурса компаније.

„Такође, није одобравала донације у износима од стотина хиљада еура, нити пребацивала новац са рачуна Жељезаре на рачуне других фирми за неизвршене услуге. Сви приходи компаније, током њеног мандата, коришћени су искључиво за исплату зарада запосленима. Поступајући на овај начин, осигурала је стабилност пословања и да се средства користе за предвиђене сврхе и у интересу свих запослених. Ово је само један од јасних показатеља њеног посвећеног и одговорног управљања, у складу са највишим стандардима професионалности и етике. Настојала је да очува интегритет компаније и њене ресурсе чиме је потврдила свој лични и професионални интегритет“, стоји у саопштењу.

Позивају Одбор директора ЕПЦГ и надлежног министра да ангажују реномирану свјетску ревизорску кућу која ће утврдити ко је новац са рачуна компаније трошио у складу са принципима домаћинског управљања и добрих пословних пракси, а ко супротно томе, а Одбор директора ЕПЦГ-Жељезаре Никшић даће инструкције да се објаве трошкови које је на име репрезентација, горива, организовања пословних састанака направила извршна директорица и менаџмент од 9. јануара ове године до данас, као и трошкова направљених од оснивања компаније до њеног ангажмана, те да ревизорска кућа провјери сваки уговор са трећим лицима (физичким и правним).

„Након тога, биће јасно ко је радио одговорно и у складу са законима, а ко је поступао мимо прописа. Овим стављамо тачку на сваку даљу преписку с онима који нијесу у стању да својим именом и презименом стану иза својих ријечи и дјела“, закључује се у саопштењу.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *