Одбор Исламске заједнице Улцињ: Джамија ће бити саграђена, са или без дозволе
1 min read
Улцињ
Изградња џамије, типа месџид, у Штоју биће настављена са или без дозволе, а на локалној власти лежи одговорност да у оквиру својих овлашћења ургентно ријеши проблем и тиме грађанима исламске вјероисповијести у том дијелу улцињске општине створи услове за организовање вјерског живота.
То се наводи у захтјеву Одбора Исламске заједнице Улцињ достављеном одлазећем предсједнику Општине Александру Дабовићу.
У захтјеву се истиче да Одбор, који како се наводи, наступа у име неколико хиљада домаћинстава исламске вјероисповијести из Штоја, инсиситира да месџид има карактер од општег интереса.
Градња џамије, односно месџида, недавно је дигла тензије јер су се против изградње богомоље на том мјесту побуниле комшије. Тада је у полицију десетак физичких радника позвано да у својству грађана дају исказе поводом градње објекта џамије у Штоју, гдје су затечени на извођењу радова. “Вијестима” је тада из надлежних институција које поступају у случају, незванично речено да се објекат мјесецима гради без грађевинске дозволе и да је инспекција донијела рјешење о забрани извођења радова и рушењу.
С друге стране, правни заступник радника, адвокат Велија Мурић, признао је да се објекат гради на неурбанизованом простору, “али да граде и други а да само џамија смета”. Он је тада поручио да се радници незаконито позивају на саслушања “јер нијесу ни инвеститори, ни извођачи радова, већ људи који су се самоорганизовали и дошли у Штој да помогну градњу богомоље без икакве дневнице или накнаде”.
У захтјеву Дабовићу, ИЗ подсјећа да за простор Доњег Штоја још није израђен генерални нити детаљни урбанистички план и наводи да је предвиђено да ће јавна расправа о томе трајати закључно са 2026, што би био основ за добијање урбанистичко-техничке сагласности и одобрења за грађење објеката.
”Упркос недостатку правне инфраструктуре коју је била дужна да обезбиједи државна управа, живот грађана на том подручју ипак није заустављен. То потврђује чињеница да грађани за своје потребе, у континуитету и практично несметано, подижу објекте”, пише у захтјеву који потписује предсједник Одбора Исламске заједнице Улцињ Сабадин Горана.
Одбор, управо због тога, наводи се, првенствено слиједећи писани став предсједника Општине Улцињ и Министарства правде, људских и мањинских права, указује на потребу ургентног рјешавања насталог проблема.
”У том смислу, а да би се избјегла незаконита поступања било грађана или државних органа у односу на њих, а тиме и створени услови за организовање вјерског живота на датом подручју инсистирамо, да у оквиру овлашћења која има локална самоуправа, првенствено предсједник Општине и предсједник Скупштине општине Улцињ, буде што прије заказана и одржана сједница локалног парламента са једном тачком дневног реда – предлог одлуке којом би се грађење вјерског објекта прогласило грађењем од општег интереса”, стоји у захтјеву у којем пише и да је ријеч о политичком, грађанском, управно правном и вјерском питању те да према важећем пропису, вјерски објекти не спадају у објекте од “општег интереса”.
”Али исто тако и да такво проглашење у ад хоц случајевима тим прописом није забрањено, односно остављено је слободној процјени и фактичким потребама грађана одређеног подручја”, оцијенио је Горана.
Нагласио је да је веома неизвјесно и временски неодређено очекивање доношења генералног и детаљног урбанистичког акта и подсјетио да је захтјев за издавање грађевинске дозволе већ поднијет, а да је грађење вјерског објекта интензивно почело.
”Све то имајући у виду као и мјере инспекцијских и полицијских органа које су ових дана предузимане, а за које се испоставило да су селективне и у великој мјери непринципијелне, посебно према грађанима који се не могу позвати на било коју одговорност, овим путем вас обавјештавамо да ће грађани, ношени искључиво вјерским потребама и осјећањима, самоорганизовано, са или без дозволе, наставити грађење започетог објекта”, стоји у захтјеву Дабовићу.
Стога је нужно насталом проблему “који без сваке сумње, у смислу “непослушности грађана”, са оправданим конотацијама али и са тежим посљедицама може ескалирати у непожељном смјеру, на локалном нивоу посветити, не само потребну већ и ургентну пажњу.
”Инсистирамо да предсједник Општине сачини предлог, односно предсједник Скупштине сазове ванредно засједање парламента ради одлучивања о предлогу одлуке, тј. да се грађење вјерског објекта за потребе Исламске заједнице на подручју Доњег Штоја прогласи општим интересом грађана. Уз разумијевање садашњег политичког тренутка свјесни смо потешкоћа које се тичу сазивања СО, али исто тако и потребе ургентног рјешавања проблема. У том смислу сугеришемо да ако није могуће сазвати окупљање одборника и организовање непосредног засједања, остаје једина могућност да се то учини електронским путем или одлучивањем на даљину”, пише у захтјеву. Поручује се “да би сљедствено томе, ако би Исламска заједница наишла на разумијевање, то уједно представљало почетни корак на путу ка правном разрјешењу проблема. Уједно и знак добре воље и бриге о грађанима, њиховим потребама и задовољењу у смислу уставом загарантованих права на остваривање права и стварање услова за несметано упражњавање исповиједања вјере и вјерских осјећања”, стоји на крају дописа.
Двадесет година тражимо дозволу да градимо богомољу
Од 2002, подсјећају у Одбору ИЗ Улцињ, па затим 2008, потом 2011, 2014, све до 2018, те средине 2019, а интензивније од новембра 2021, Исламска заједница у Црној Гори – Одбор Исламске заједнице у Улцињу, захтјевима усмјереним према локалној самоупави, покретале су иницијативу ради подизања објекта вјерског каратера типа месџид. Током 2016. одобрена је локација за изградњу џамије, са чиме се застало због блокаде општинске имовине.
У међувремену, Мешихат Исламске заједнице у Црној Гори куповином је стекао својину на земљишној парцели означеној у листу непокретности број 336 КО Доњи Штој као парцела број 2782 површине 1045 квадрата, са обимом права 1/1 а на којој је одраније уписан изграђени објект туристичког типа – стамбена зграда површине 279 квадрата и стамбени простори од 200 и 150 квадрата са дозволом грађења.
Извор: Вијести

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:


Našoj crkvi su prije neku godinu porušili nadogradnju konaka u ovoj istoj ulcinjskoj opštini.Sad se osjetili ca dritangom pa misle njihova je zadnja i može im se sve.
Ničija ne gori do zore,pa ni bitangina.
E to ti je multietničnost na djelu i albanska posla. Osokolili se dritangom a od Albanaca je samo on glasao sam sebe. Daković je zbog rušenja konaka prošao onako kako ni krvniku ne bi čovjek poželio!!!
Treba zabraniti izgradnju svih vjerskih objekata… Ni ove ne mozemo popuniti…
Ja podržavam izgradnju vjerskih objekata svih vjera,
ali ovakve izjave su nečuvene jer se od ozbiljnih vjerskih vođa očekuje da poštuju ,Državu , propise i legalnost.
Znači obezbijedit dozvole i gradit sa srećom a ne kaubojski.
Tako je vas hiljadu dve imate pravo na protest i da vam se omoguci vrsenje verskih obreda,nebrinite imace i vas premijer razumevanja kao i nas ucenjeni presednik za vase probleme i potrebe,ovde samo niko nema razumevanje za potrebe i zelje vecinskog naroda u CG jer hoce da mu oduzmu i postojece a ne da jos gradi nove objekte.Niste vi krivi ni vas premijer vec nazalost “nas presednik”.
Уколико се дотична грађевинска компанија не придржава овог правила, то може довести до правног спора. Пред Савезним судом правде (БГХ) 2015. године окончан је спор између брачног пара и његовог извођача радова, који су прве радове започели без договора пре издавања грађевинске дозволе. Овим кршењем правила, супружници су запретили одобравањем свог КфВ кредита и објавили уговор са грађевинском компанијом – с правом, како је БГХ на крају одлучио (АЗ ВИИ ЗР 71/13). Компанија такође нема потраживање за тражену наплату у износу већем од 60.000 евра за више необављане услуге.