ИН4С

ИН4С портал

Одбрана До Квона уложила жалбу на пресуду

1 min read

Фото: Ројтерс

Одбрана држављана Јужне Кореје Хјонга До Квона и Хона Чанг Јуна уложила је жалбу на пресуду којом су њихови брањеници осуђени на по четири мјесеца затвора због фалсификовања докумената.

– Против пресуде Основног суда у Подгорици којом су корејски држављани Ц.Ј.Х. и К.Д.Х. оглашени кривим за извршење кривичног дјела фалсификовање исправе изјављена је жалба од стране бранилаца окривљених, о којој одлучује Виши суд у Подгорици. Одлука о јемству је на снази, али се окривљени налазе у екстрадиционом притвору који им је одредио Виши суд у Подгорици – саопштила је за „Дан“ Маја Косовић, савјетница за односе са јавношћу Основног суда у Подгорици.

Пресуду краљу криптовалута и његовом пријатељу изрекла је судија Основног суда у Подгорици Ивана Бецић.

– Истом пресудом изречена им је мјера безбједности одузимање јавних исправа, и то два пасоша Костарике, два пасоша Белгије и двије личне карте – саопштено је из суда након изрицања пресуде, уз појашњење да су приликом одлучивања цијењене све околности које су од значаја да казна буде мања или већа.

Сумњиво пребацивање милиона

Медији су раније објавили да је са До Квоновог крипто-новчаника док је боравио у затвору пребачена већа количина новца. Само у једном случају стабилне валуте (УСДЦ) вриједне 18 милиона долара пребачене су из крипто-новчаника повезаног са До Квоном. То је саопштио професор јужнокорејског универзитета Цхо Јае-воо, објавио је Финанце Yахоо.

– Замјена УЦДЦ-а у криптовалуте створиће проблеме властима које желе да заплијене имовину До Квона, јер се неки од токена не могу замрзнути, рекао је тај јужнокорејски професор, који води лабораторију за блокчејн податке на Универзитету Хансунг у Сеулу.

Према наводима поменутог медија, до трансакција УСДЦ-а дошло је истог дана када су 5.292 биткоина вриједни више од 160 милиона америчких долара пребачена из новчаника повезаног са Luna Foundation Guard, јединицом Terraform Labs, према јужнокорејском Блокмедиа.

До Квон и његов пријатељ ухапшени су 23. марта на подгоричком аеродрому, гдје су намјеравали да се укрцају на лет Подгорица–Дубаи. Код њих су тада пронађена документа наводно издата од надлежних органа Костарике и Белгије, за која је утврђено да су фалсификована. Иако су на првом суђењу негирали кривицу, касније су промијенили исказ. Објаснили су да им адвокат који их је раније заступао није рекао да у списима предмета постоји налаз достављен преко Интерпола у којем је наведено да њихови пасоши и личне карте нијесу валидни.

Навели су да не сумњају у извјештај Интерпола, али су били сигурни да су документа из Костарике која су на њихова имена важећа јер су их добили од агенције из Сингапура која се бави издавањем држављанстава и пасоша. Пасоши Белгије су на туђа имена, а окривљени су рекли да су питали агенцију о чему се ради и да су их они обавијестили да је у питању грешка која ће бити исправљена.

Ипак, суд ове исказе није цијенио као истините.

Прије одбране, жалбу на пресуду уложило је Основно државно тужилаштво у Подгорици, које је тражило строжу казну за окривљене.

До Квон је раније из истражног затвора упутио писмо СДТ-у, премијеру Дритану Абазовићу и министру правде Марку Ковачу, у којем је, између осталог, говорио о својим наводним везама са лидером покрета Европа сад Милојком Спајићем. Тим поводом саслушао га је специјални тужилац, када је негирао спекулације да је Спајићу дао паре за финансирање кампање. У више наврата претресена је соба у којој борави у спушком затвору, али, према незваничним сазнањима, није пронађено ништа спорно. Из СДТ-а, које води истрагу у овом случају, ниједном се нијесу огласили поводом овог случаја.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy