Одговор Ин4с-а на саопштење ДПС-а; Тробојка Краљевине Црне Горе била у правом друштву и на правом мјесту!
1 min readДемократска партија социјалиста посветила је значајан дио свог укупног политичког опуса борби против историје Црне Горе. Због тога се, логично, на удару ДПС-а најчешће налазила тробојка Краљевине Црне Горе, данас веома популарна међу омладином на овој страни српства. Само у 2020. години, бивша власт ДПС брутално је прогонила грађане који су јавне површине широм Црне Горе уљепшавали тробојним муралима, а неријетко је ношење тробојки било и новчано кажњавано. За потребе пропаганде против ове тробојке, ДПС је пласирао неколико стотина саопштења, ауторских текстова и других писаних облика најбруталније идеолошке пропагадне. Народ памти бројне наслове против тробојке, а свакако да је врхунац било проглашавање тробојке краља Николе “окупаторском заставом”.
Јуче се поводом присуства ове тробојке на величанственом дефилеу у Бања Луци, поводом прославе Дана Републике Српске, огласио стари непријатељ тробојке. Погађате, у питању је ДПС. Чланица Извршног одбора Демократске партије социјалиста (ДПС) Нела Савковић Вукчевић казала је да у тој партији очекују реакцију и објашњење Министарства вањских послова и Амбасаде Црне Горе у Сарајеву, “поводом употребе старе црногорске заставе током дефилеа на свечаном обиљежавању неуставног Дану Републике Српске”. Савковић Вукчевић је казала да је “свечаним дефилеом у Бањалуци и истицањем једне од застава из доба Краљевине Црне Горе сликовито исказани жеља и циљ политике која се тамо славила”, а то је, према ријечима бивше посланице ДПС, “успостављање ‘српског света’ константним провоцирањем припадника других националности“.
Није питање зашто се застава Краљевине Црне Горе нашла у Бања Луци, него зашто је нема у институцијама Црне Горе?
Умјесто што се пита “шта је тробојка Краљевине Црне Горе тражила у Бања Луци”, логичније би било да се бивша посланица и најгласнија противница српске традиције Црне Горе, запитала зашто “старе црногорске заставе”, како је сада одједном назива, нема у институцијама државе Црне Горе? И даље: ако одређени функционери водеће опозиционе партије, данас ову заставу идентификују “као стару црногорску заставу”, зашто су онда прогонили хиљаде Срба и Српкиња у Црној Гори, због цртања исте на јавним површинама?
Тробојка Црне Горе у „правом друштву“
А да су у ДПС-у консултовали историју, не би имали потребе да постављају питање “шта је једна од застава из доба Краљевине Црне Горе”, тражила у Бања Луци међу осталим српским тробојкама. Управо је током проглашења Црне Горе за Краљевину, краљ Никола I Петровић Црну Гору називао “краљевином на овој страни Српства”, а у говору поводом “присаједињења ослобођених крајева матици земљи” из 1913. године, казао “храбре војске двију српских краљевина – Црне Горе и Србије, у јуначком полету срушиле су преграду, која не вјековима раздвајаше а братским загрљајем на Пљевљима, код Сјенице и на Ћаковици објавиле свијету да је Српство на југоистоку Балкана ослобођено. Тако загрљене српске војске браниле су и одбраниле српске тековине у Маћедонији од нелојалних прохтјева нашег четвртог савезника – Бугарске”.
Наравно, постоји на хиљаде докумената и свједочанстава о српству краља Николе, а његова застава представља једну од најљепших симбола његовог политичког и књижевног стваралаштва посвећеног ослобођењу српских земаља. Када је у питању Велики рат односно Први свјетски рат, постоје бројни трагови о “заједништву двију застава и држава”, о чему је ИН4С у много наврата писао. Овом приликом, редакција ИН4С подсјећа Извршни одбор ДПС-а, на неке од њих: чувене, свјетски познате, историјске разгледнице на којима су заједно тробојка Србије и тробојка Црне Горе са иницијалима владара Николе I Петровића. Заједно на истој страни и то управо у одбрани Босне и Херцеговине и читавог Балкана, од тадашње агресије Аустрогарске.
Присуство заставе Краљевине Црне Горе у друштву осталих српских тробојки у Бања Луци, има своје историјско утемељене и представља симболичан окупљање Срба из свих српских крајева.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
E jadni vi montenegrini ni svjesni nijeste kakvo ste proklestvo na sebe navukli.
Kakva je razlika između Makedonaca, koji su promenili ime države i Crnogoraca, koji su promjenili najvažniji simbol, tj. zastavu?
Niti su jedni više Makedonci, niti su drugi više Crnogorci!
Bravo in4s!!!
Zaista bravo na jednom intelektualnom, odmjerenom i argumentovanom odgovoru. To je način.
srbi samo strpljivo ovu uastavu ugraditi u biće Crne gore bez onog NI već sa bijelim nemanjićkim orlom
СИТИ СМО ЊИХОВИХ ПРЕСТРОЈАВАЊА! КРАЉЕВА ЗАСТАВА ЈЕ ТАМО ГДЕ ЈЕ СРПСКИ НАРОД! ОНИ СУ ЗА ОВИХ ТРИ ДЕЦЕНИЈА ШТО-ШТА ИЗМЕНИЛИ А МИ НИКАДА! ЗНАМО КО СМО И КО СУ НАМ ПРЕТЦИ!