Одговор на ревизију Првог свјетског рата
1 min readКњига „1914 – 2014. Зашто ревизија?“ Мила Бјелајца, коју Медија центар „Одбрана“ објављује поводом 100. годишњице Првог свјетског рата, представља упозорење да је историја као наука угрожена јер су најновија дјела о Првом свјетском рату напустила научни метод и кориштење научно заснованих извора.
Бјелајац је упозорио да ове сабране научне информације сабране око најчешћих мјеста спорења уоквирене у књизи мјере учешће Србије у отпочињању Првог свјетског рата. Алудирајући на књиге Маргарет Мак Милан и Кристофера Кларка, Бјелајац је истакао да посебно жели да књигу прочитају студенти и да је упореде са оним што се данас рекламира са научним ауторитетом.
Према ријечим уредника у МЦ Одбрана Драгане Марковић ова књига је научна полемика са онима који чине најновији тренд скидања кривице са Аустроугарске за избијање Првог свјетског рата или у блажим варијантама изједначавања улоге свих страна у тој великој европској катастрофи.
Шеф катедре за историју на Филолошком факултету Универзитета у београду Милан Ристовић је истакао да један од начина да се научно и рационално „преживи“ 1914. година, и околности које су довеле до свега онога што је произвео Први свјетски рат, јесте критички аналитички отклон.
,,То је био један од главних подстицаја аутору да почне овакав нимало лак задатак. Он је покушао да у рационалном броју страница књиге анализира феномен који је нарастао да би у међуратном периоду, у дословном смислу ријечи, „метастазирао“. Кључна ствар у књизи је уплитање различитих политика у различитим периодима европске историје у оно што би искључиво требало да буде научно-историографско питање“, рекао је Ристовић.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: