ОДИХР тврди да су предсједнички избори спроведени професионално и ефикасно!
1 min read
Наводи о злоупотреби државних ресурса и неповјерење у институције и правосуђе умањили су повјерење јавности у изборни процес и то треба рјешавати, оцијењено је коначном Извјештају ОЕБС-ове Канцеларије за демократске институције и људска права (ОДИХР) која је посматрала предсједничке изборе.
У Извјештају се наводи да су предсједнички избори у Црној Гори, који су одржани 7. априла, спроведени професионално и ефикасно.
“Кандидати су слободно водили предизборне кампање, а темељне слободе изражавања, кретања и удруживања углавном су поштоване”, оцијенили су из ОДИХР.
Они сматрају да нејасна линија раздвајања између државе и партије није у складу са Копенхашким документом ОЕБС-а из 1990. године.
“Наводи о злоупотреби државних ресурса и неповјерење у јавне институције и правосуђе умањили су повјерење јавности у изборни процес, што треба рјешавати”, поручили су из ОДИХР.
Они сматрају да надлежни органи реба да измјене Изборни закон како би поступак гласања ван бирачког мјеста био транспарентнији и кредибилнији.
Из ОДИХР су поручили црногорским институцијама да би могле размотрити увођење преносне бирачке кутије и обједињавање гласова путем писма са другим листићима прије њиховог пребројавања, преносе подгорички медији.
Мисија је оцијенила да се у складу са Изборним законом мора испоштовати обавеза обезбјеђивања трајног секретаријата који би пружао подршку Државној изборној комисији.
“Надлежни треба и да размотре увођење мјера за осигуравање веће повјерљивости приликом прикупљања потписа и да размотре кораке којим би се заштитила приватност података грађана који дају потпис подршке одређеном кандидату. Могло би се размотрити и да један грађан може да подржи више кандидата”, наводи се у Извјештају.
ОДИХР упозорава и да је услов пребивалишта у трајању од 24 мјесеца за стицање бирачког права претјеран и супротан доброј међународној пракси.
“У складу са претходним препорукама ОЕБС/ОДИХР-а и међународном добром праксом могло би се размотрити укидање пребивалишта у трајању од 24 мјесеца као услова за могућност гласања”, наводи се у Извјештају.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

