ИН4С

ИН4С портал

Односи на релацији МУП – Управа полиције нису идлични: Рампа за 2.000 рјешења

1 min read

Фото: Вијести

Најмање 2.000 рјешења за распоред унутар система, а на предлог челника Управе полиције, мјесецима чами у Кадровској служби Министарства унутрашњих послова јер је то наводно стопирао министар унутрашњих послова Данило Шарановић због неслагања са бившим директором Зораном Брђанином и сада актуелним вршиоцем дужности шефа полиције Александром Радовићем.

Саговорници “Вијести” из полиције тврде да су то рјешења за полицијске службенике, старјешине свих сектора, регионалних центара и одјељења безбједности, који испуњавају услове по важећем Правилнику о унутрашњој организацији и систематизацији радних мјеста усвојеном у августу 2023. године.

Министар Шарановић наводно стопирао је и све кадровске предлоге и рјешења, које од доласка на чело Управе полиције покушава да спроведе в. д. директор Радовић, а чија је то и искључива законска надлежност, али и забранио да Директорат за нормативне послове и Служба за кадровска питања МУП-а доносе рјешења о радном распореду без одобрења државног секретара Петра Копривице и шефице кабинета Снежане Вујовић…

Министарство унутрашњих послова и Управа полиције у заједничком одговору “Вијестима”, што до сада није био случај, на питања да ли је тачно да министар игнорише готово сваки службени допис в. д. директора Радовића и да је стопирао кадровске предлоге и рјешења, саопштили “да су све процедуре и систем одговорности у оквиру рада МУП-а јасно дефинисане и да стога ове тврдње нијесу истините”.

У заједничком одговору навели су и да МУП и Управа полиције, као посебна организациона јединица министарства, функционишу регуларно и у пуном капацитету и да се професионална комуникација министра Шарановића и в. д. директора Радовића “обавља на редовном нивоу и у циљу постизања пуне ефикасности у свим линијама рада”.

“Вијести” су у посебним дописима питале МУП и УП каква је професионална сарадња Шарановића и Радовића, те да ли трпи служба због неслагања унутар извршне власти око начина како је изабран вршилац дужности директора полиције.

“О околностима постављења в. д. директора Управе полиције и министар Шарановић и в. д. директора Радовић већ су изнијели јасне ставове у јавности и покренути су одређени правни процеси пред надлежним институцијама који чекају свој епилог. Упркос наведеном, министар Шарановић и в. д директора Управе полиције Радовић ни у једном тренутку нису, нити ће довести у питање функционисање система безбједности, које је приоритетно у смислу заштите грађана и њихове имовине”, тврде у одговору.

Саговорници “Вијести” тврде да ситуација унутар система није нимало идилична, те да министар игнорише готово сваки службени допис в. д. директора полиције, те да је то био случај док је службом руководио смијењени директор Зоран Брђанин.

Од спорног именовања Радовића, наводе извори, Шарановић је имао неколико састанака са в. д. директором, а током којих је искористио прилику да понови јавне ставове, који се тичу незадовољства одлуком Владе да на челу УП буде избпр Спајића, а не његов предлог за ту позицију.

С друге стране, како тврде саговорници из полиције, и в.д. директор Радовић је такође забранио својим најближим сарадницима било какву комуникацију са министром и његовом администрацијом, а да он претходно то не одобри или буде упознат са разлозима…

Сарадњу на релацији МУП/УП најбоље је оголио случај када су шумокрадице, у ноћи између 24. и 25. марта у селу Виницка надомак Берана, највјероватније пуцале на службенике граничне полиције и Управе царина, а у том инциденту лакше је повријеђен полицајац Н. Р.

Разне медијске интерпретације и конфузне податке о случају из Виницке додатно су тог дана појачали премијер Спајић који је навео да ће тражити хитан извјештај од в. д. директора Радовића и министра пољопривреде Владимира Јоковића, а потом се огласио и министар Шарановић који је навео да је добио информацију о инциденту у Беранама “која није потпуна, због чега је тражио темељну истрагу о том случају”…

Тог дана саопштење је послао и бивши министар МУП-а Филип Аџић који је навео да “борба у безбједносном сектору између Покрета Европа сад и Демократа, произвеле су неодрживу ситуацију и конфузију у Управи полиције, а криминалцима дали вјетар у леђа и наду да поново могу контролисати институције”…

Влада је на маратонској сједници 12. марта ове године изабрала за вршиоца дужности Радовића и то предлог премијера Милојка Спајића, а прије тога нијесу прихватили предлог министра Шарановића, чија је то законска надлежност, да в. д. шеф полиције буде помоћник директора Сектора за борбу против криминала Лазар Шћепановић.

Због тога је Шарановић поднио тужбу Управном суду против Владе јер су министри незаконито овластили премијера Спајића да предложи новог кандидата, те да је он противправно предложио Радовића због чега сматра да је полицијски функционер незаконито изабран на ту позицију.

Министар тражи поништење рјешења о именовању Радовића, а као разлоге за то наводи погрешну примјену материјалног права, повреду правила поступка и погрешно утврђено чињенично стање…

Премијер Спајић касније је коментарисао да је “некако мало чудно да неко сам себе тужи”, а након што је из медија сазнао је министар унутрашњих послова поднио тужбу Управном суду против извршне власти чији је члан.

Нераспоређени – вјечна бољка

Ни нова извршна власт Министарства унутрашњих послова и Управе полиције не рјешавају вјечну бољку полиције – нераспоређене кадрове.

Према незваничним подацима “Вијести” у овом тренутку у Управи полиције је између 80 и 100 нераспоређених старјешина углавном у звању главни или виши полицијски инспектор.

“Вијести” су годинама и више наврата од бивпих шефова полиције тражиле податке колико је тачно кадрова који су годинама на “бијелом хљебу” али те информације никада нијесу саопштене.

Обећања да ће се проблем нераспоређених кадрова ријештити редом су давали бивши Зоран Брђанин али и вршилац дужности УП Никола Терзић.

Проблем се само увећава након сваке промјене шефа УП јер се број “неподобних” старјешина само увећава, атој безбједносној институцији како су недавно објавиле “Вијести” недостаје готово четвртина службеника.

Професионална комуникација министра Шарановића и в. д. директора Радовића обавља се на редовном нивоу и у циљу постизања пуне ефикасности у свим линијама рада, наводе из МУП-а и УП.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *