Одржан први састанак Комисије за рјешавање статуса Института „Др Симо Милошевић“
![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2024/02/o_1905958_640.jpg)
Прва сједница Комисије за рјешавање статуса Института за физикалну медицину, рехабилитацију и реуматологију „Др Симо Милошевић“ (у проширеном саставу) одржана је 13. фебруара у просторијама Владе Црне Горе након што је Влада почетком фебруара ове године донијела Одлуку о образовању Комисије.
Како је саопштено из Владе, Комисија је формирана у сљедећем саставу: др Срђан Павићевић – потпредсједник Владе за рад, образовање, здравство и социјална питања (којег је Влада именовала за предсједника Комисије), док су њени остали чланови ресорни министри: др Војисав Шимун – министар здравља, Ник Ђељошај – потпредсједнк Владе за економску политику и министар економског развоја, Јанко Одовић – министар просторног планирања, урбанизма и државне имовине, Новица Вуковић – министар финансија, Владимир Мартиновић – министар туризма, екологије, одрживог развоја и развоја сјевера, као и Николина Оташевић – секретарка Комисије, службеница у Министарству здравља. Сједници су присуствовали сви чланови осим министра Вуковића, кога је у његовом одсуству мијењала шефица кабинета, Јована Бојић.
– Осим чланова Комисије, сједници су присуствовали Зоран Ковачевић – директор Института, др Предраг Драгојловић, предсједник Одбора директора Института, Стеван Катић, предсједник Општине Херцег Нови, као и представници Агенције за заштиту конкуренције: Драган Дамјановић, предсједник Савјета Агенције и Небојша Јововић, директор Агенције – наводи се у саопштењу.
Подсјећања ради, приликом прве посјете Институту „Др Симо Милошевић“ у Игалу (децембра 2023. године) потпредсједник Владе, др Срђан Павићевић, и министар здравља, др Војислав Шимун, након увида у затечено стање били су изричити у томе да ће Влада у најкраћем року приступити ефикасном рјешавању изазова који су кулминирали након вишедеценијског занемаривања и потискивања у други план.
– Први састанак Комисије у проширеном саставу протекао је у разматрању консолидованог извјештаја менеџмента о пословању Института у претходних 5 година, с посебним акцентом на финансијским параметрима пословања и структури дуговања, расположивим ресурсима, анализи ризика који угрожавају опстанак Института, као и анализи могућности које обезбјеђују опстанак Института – додаје се у саопштењу.
Констатовано је да је пред Комисијом озбиљан изазов имајући у виду да држава као већински власник није ни у законској ни у финансијској могућности да наступи као повјерилац који ће преузети сва дуговања на себе, упркос чињеници да је управо држава својим вишегодишњим несавјесним и неодговорним односом гурала Институт до ивице амбиса и стечаја, од којег га сада дијеле дани или мјесеци.
– Комисија отворила за расправу о низу потенцијалних модалитета за рјешавање статуса Института – од класичног модела додјеле државне помоћи, преко промјене власничке структуре, докапитализације, повећања цијена услуга за домаће становништво и њиховог усклађивања са тржишним цијенама које важе за иностране кориснике услуга, продаје имовине и отварања нових тржишта са закључком да ниједан од ових модела сам за себе не рјешава акутни проблем у којем се Институт тренутно налази – закључују у саопштењу.
![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2022/10/0-02-05-b923b1b69720421610be1c8886d9aa3e5785fb2405d1260129ec99b6cc5feec9_a42cea59ea42f009-1024x105-1.png)
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2020/11/IN4S-Viber-komjuniti-300h50-a.jpg)
![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2020/11/IN4S-Telegram-komjuniti-300h50-a.jpg)