ИН4С

ИН4С портал

Одржана универзитетска трибина: Криза у образовању – друштво у кризи

На синоћ одржаној универзитетској јавној трибини „Криза у образовању – друштво у кризи“ говорници су се сагласили у једном – да јак образовни систем води ка просперитетнијем и бољем друштву, што је видљиво и на примјеру напредних земаља које улажу у образовање као у најзначајнији сегмент за развој једног друштва.

Проректор за наставу Универзитета Црне Горе проф. др Веселин Мићановић сматра да је криза у образовању директни продукт друштвене кризе.

„Девалвација система вриједности, њен директни инпут у друштву има за продукт кризу најзначајнијих друштвених сегмената, а међу њима и образовања. Ако желимо да ријешимо проблем, морамо га анализирати и развити објективну стратегију његовог дугорочног рјешења“, казао је Мићановић.

Проф. др Татјана Нововић, деканица Филозофског факултета УЦГ сматра да је свако кризно стање посљедица дјеловања „мултиплицираних друштвених узрока, мање или више познатих и видљивих“. Проблем настаје, сматра она, када се узроци не испитују валидно, већ се дају одређене импресионистичке и волунтаристичке процјене стања.

„Једино истинска, тимска настојања и активности путем којих се утврђују узроци кризе, истражују, откривају и идентификују детерминанте стања у образовању, исходе напретком у образовној и друштвеној перспективи“, казала је Нововић.

Превладавањем кризе у образовању, сматра она, доприноси се и превазилажењу шире друштвене кризе, путем јединствене активности у домену осигуравања оптималног кадровског потенцијала, инвентивнијег формирања научноистраживачких тимова и синергизоване посвећености осигуравању високог квалитета образовања”.

Предсједник синдиката просвјете Црне Горе Радомир Божовић истиче да криза у образовању обавезно повлачи за собом кризу друштва.

„Све технолошки и економски развијене земље у модерном свијету имају јак образовни систем. То показују резултати Писа и Тимс тестирања. Кроз јак образовни систем не само да производимо образоване и компетентне људе, већ их учимо правим етичким вриједностима, да поштују закон и раде за добробит друштва. У економски слабим државама цвјета корупција, коју производе кадрови произишли из слабог образовног система.

„Као што је грчки филозоф казао ако Атина има слабе учитеље она ће пропасти“, казао је и Слободан Савовић, генерални директор Директората за опште средње образовање, стручно образовање и цјеложивотно учење у Миинистарству просвјете.

„Свако друштво има образовни систем који у суштини обезбјеђује да се друштвене вриједности пренесу новим генерацијама. Ако садашњи тренутак једног друштва не промовише своје вриједности онда кажемо да је то друштво у кризи…А самим тим ни образовни систем нема што да пренесе новим генерацијама“, сматра он.

Свој осврт је дала и модераторка трибине, студенткиња друге године мастер студија Философије, Бојана Шолаја.

„Много је обучених, а премало или нимало образованих управо зато што знање, које подразумијева развијену способност критичког мишљења, нико није спреман да купи. Кризу у образовању, која је посљедњих седмица у фокусу црногорске јавности, треба схватити у њеној двосмислености – као опробани сценарио у којем се актуелно стање реформама ревитализује, али и као прилику да се крене у правцу радикалних образовних и друштвених промјена“, закључила је она.

Након уводних ријечи говорника у дискусију се укључила и присутна публика, у којој су поред чланова просвјетне заједнице били и представници цивилног сектора, при чему су се разматрала бројна питања.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net