Око 290 радника чека почетак производње челика
Пола године након што је ЕПЦГ Жељезара Никшић званично почела да ради, у Синдикату очекују да би у наредна три мјесеца све могло да буде спремно за почетак производње челика.
Крајем фебруара ове године симболично су скинути ланци са радничке капије, а након што је у децембру 2022. ЕПЦГ купила Жељезару за 20 милиона еура од турске Тосјали групе.
Предсједник Синдиката ЕПЦГ Жељезара Никшић Иван Вујовић каже за Портал РТЦГ да нова компанија, која послује као дио ЕПЦГ, сада има око 290 запослених.
Они редовно примају плате, а ангажовани на соларној електрани, производњи конструкција, потконструкција, припремају погон Челичане за рад, а Ковачница је каже Вујовић, већ спремна.
“Производње челика у никшићкој Жељезари није било скоро три године. Потребна је припема Челичане, припрема погона Енергане, ја се надам можда би за три мјесеца могли да све припремимо за почетак рада, али треба сачекати прво да видимо буџет, јер без тога не можемо почети да радимо”, казао је Вујовић за Портал РТЦГ.
А буџет од 6,5 милиона евра новој компанији треба да уплати матична фирма ЕПЦГ.
Вујовић очекује да ту неће бити проблема и да ће од Агенције за заштиту конкуренције добити став да није ријеч о државној помоћи.
Поред тога, из Агенције за заштиту конкуренције су им саопштили да сагласност треба да тражи ЕПЦГ, односно матична фирма.
“Оно што смо од њих добили у комуникацији јесте, ако бисмо ми са производњом челика били рентабилни, односно ако не бисмо радили у минусу, онда се то не би рачунало као државна помоћ. Ми смо убијеђени да заједно са соларним електранама и са производњом челика можемо да будемо бар на позитивној нули”, казао је Вујовић.
Он подсјећа да је бизнис планом предвиђено да Жељезара од ЕПЦГ добије 6,5 милиона еура за почетак рада Ковачнице, што је требало да се догоди 1. септембра.
“Ми смо сада ту укључили и Челичану, јер мислимо да рад Ковачнице није рад без Челичане. За инготе које бисмо наручивали потребно је да дођу у Црну Гору од три до шест мјесеци, а ми тражимо у кратком периоду испоруке према купцима мјесец дана и не бисмо могли да одговоримо на те рокове”, казао је Вујовић.
За почетак производње челика потребна има је и Интегрисана дозвола од Агенције за заштиту животне средине.
“Наредне седмице би требало да имамо конкретне одговоре око Интегрисане дозволе”, казао је Вујовић.
Док чекају дозволе интересовања купаца за челик већ има. Вујовић каже како се надају потписивању уговора са чешком компанијом, са којом су у сталној комуникацији.
“Ми смо направили цијену коштања за њих и послали им цијене, тако да очекујемо наредних дана одговор од њих и надам наставку комуникације и потписивању тог уговора”, казао је Вујовић.
Вујовић каже да свих 290 радника, иако нема производње жељеза, има посла.
“Имају посла око конструкција, јуче је дошла конструкција за први мегават на земљи тако да ћемо почети ту да радимо. Имамо неке најаве од ЕПЦГ да бисмо могли да почнемо да радимо и за ЕПЦГ, што мислим да је најважније. И за соларне електране и ту смо добили одређени буџет и гаранције од ЕПЦГ, тако да би требало да производимо 10 мегавата, а у неким нашим пројекцијама имамо надања да би то могло да буде и до 20 мегавата”, закључио је Вујовић.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: