ИН4С

ИН4С портал

Окончана „драма“: Слике са Белог двора ипак се враћају у Народни музеј

1 min read
У питању су слике "Трговац дивљачи", фламанског сликара Адриана ван Утрехта, "Мртва природа" холандског сликара Јоханеса Еверта Акеринга, "Амор и Жена" и "После купања" британског сликара сер Чарлса Симса, као и слика сер Џорџа Клаузена "Сребрно летње јутро".

фото: ToskanaInc/Depositphotos

У питању су слике „Трговац дивљачи“, фламанског сликара Адриана ван Утрехта, „Мртва природа“ холандског сликара Јоханеса Еверта Акеринга, „Амор и Жена“ и „После купања“ британског сликара сер Чарлса Симса, као и слика сер Џорџа Клаузена „Сребрно летње јутро“.

Све поменуте умjетнине су дио Збирке стране умjетности Народног музеја у Београду.

Музеј је још прије двије године тражио једну од слика за изложбу након отварања здања, а „Блиц“ је посљедња два мјесеца писао о овом случају.

Према посљедњим објављеним подацима, Бели двор и сва умјетничка дјела у њему остају трајно у власништву државе Србије, а породица Карађорђевић ће бити обештећена по правилима која важе за све грађане и тај износ је одређен.

Дио државне колекције, не само слика, пренијет је из различитих музеја на Дедиње још у вријеме Федеративне Народне Републике Југославије. Уступљене су на захтјев и за потребе излагања тадашњег кабинета председника ФНРЈ.

На двору Карађорђевића налази се данас, судећи по Каталогу државне умјетничке колекције, најмање 137 дјела европске умјетности и најмање 178 уметничких дела са простора бивше Југославије.

Министарство културе је формирало радну групу која би требало да посредује између Белог двора и Народног музеја.

„Све слике које се налазе у Народном музеју, у другим музејима, па и у дворском комплексу, државно су власништво. Оне су пописане, каталогизоване, сваке године се провјерава гдје се налазе… Све то што се налази на Белом двору, Старом двору се назива државна умјетничка колекција“, објаснио је Владан Вукосављевић, министар културе и информисања, који је и члан Крунског савјета, гостујући на ТВ Прва.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *