ИН4С

ИН4С портал

Данас: Округли сто „Културни идентитет Црне Горе – конфликти и могући излази“

1 min read

Петар Други Петровић Његош

Подгорица – 11. новембра у Народној библиотеци „Радосав Љумовић“ , у оквиру 14. Дана Његошевих, са почетком у 12 часова одржаће се Округли сто
„Културни идентитет Црне Горе – конфликти и могући излази“, на ком ће учествовати: предсједник Књижевног друштва Његош, Милутин Мићовић, проф. Веселин Матовић, књижевници Будимир Дубак, Радомир Уљаревић и Бећир Вуковић.

О темама округлог стола преносимо дату најаву у цјелости.

Ради садашњости и будућности Црне Горе, као културни дјелатници, осјећамо обавезу да упозоримо, прије свега културну јавност, али и државне институције на следеће:
Подијељена Црна Гора, поткопава њену државност, историју, културу, једном ријечју – њен опстанак.
Ослонац подјеле Црне Горе, створен је политички наметнутом подјелом српског језика на два, што имплицира подјелу једног државотврног народа, на два, једне културе на двије, једне историје на двије.
Сви релевантни лингвистички стандарди не дају никакво оправдање стварању црногорског језика од истријски, културно и лингвистички утемељеног српског језика у Црној Гори.

Као првo – црногорски језик је антиисторијски, јер историјска и самостална Црна Гора, стајала је на српском језику и српској култури. A jезик без своје историје, без својих дјела, не може да постане језик културе, ни конститутивни језик једне државе.
Наша животна збиља показује (три последња пописа), да црногорски језик, као службени, нема подршку у народу, без обзира на амбициозну и проблематичну државну подршку.
Српски језик у Црној Гори, без обизира на његову катастрофалну деградацију од стране државе – срозавањем његовог статуса до језика националних мањина, опстаје као, убједљиво већински језик у Црној Гори.

Посљедице овако програмски подијељене Црне Горе, у чијем је коријену подјела у језику, што ће рећи у духу, карактеру, поимању културе и културног насљеђа, имаће незаустављиво разорно дејство, ако се и на институционалном плану, не дође до бољих решења.
Сама чињеница, да је, црногорки језик – преименовани српски језик, и да нема природну подршку у народу (већ политички наметнуту), ствара базични конфлик у простору културе и уопше јавног живота, који исцрпљује Црну Гору, разара њену културну и духовну супстанцу.

Глобалистичка тенденција у свијету, убрзано гута мање језике и кутуре, зашто би Црна Гора доприносила свом убрзаном нестанку?!
Истрајавати на бесмисленој подјели Црне Горе, узрокованој подјелoм у језику, јесте намјерно инсталирање бесмисла, као унутрашњег стања у културном, друштвеном и политичком животу Црне Горе.
Ова питања нијесу формална, већ егзистенцијлна, која се једнако тичу садашњости и будућности Црне Горе.
Оваква подјела Црне Горе, грађена је за вријеме тродеценијске диктатуре. Народ је гласањем збацио ту диктатуру, и дао шансу новим политичким елитама, да исправе посљедице насилног мијењана њеног културног кода.
Била би драстична иронија демократије, да нова, демократска власт, која је, народном одлуком, смијенила диктатуру, настави да одржава тековине диктатуре.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *