Олег Дерипаска лобира против Црне Горе
1 min readЦентрално европско алуминијумска компанија (ЦЕАЦ) руског бизнисмена Олега Дерипаске, која је до увођења стечаја управљала Комбинатом алуминијума Подгорица (КАП), укључила се у политичко лобирање против Црне Горе, уочи важних одлука Брисела које се тичу европских интеграција те државе, преносе данашње „Вијести“.
Лист наводи да је правни заступник компаније ЦЕАЦ Матијас Менке оштро реаговао на оптимистичке изјаве главног црногорског преговарача са ЕУ Андрије Пејовића и ауторским текстом на утицајном порталу Еурацтив скренуо пажњу на проблем КАП-а.
„Од темељног је значаја да ЕУ званичници, који учествују у приступним преговорима са Црном Гором, препознају врло тешке проблеме који се тичу мањка поштовања владавине права у тој земљи“, написао је Менке.
Он је позвао ЕУ, која ће 17. децембра усвојити закључке о процесу проширењу, да нагласи Влади Црне Горе значај пуне ефикасне заштите свих постојећих и будућих страних инвестиција и пружи пуну правну заштиту компанијама попут ЦЕАЦ које су, како је навео, жртве непоштовања владавине права.
ЦЕАЦ, који је један од највећих акционара и поверилаца КАП-а, раније је покренуо арбитражни поступак против црногорске владе и тужио ту државу за 100 милиона евра.
Влада Црне Горе саопштила је раније да је тужба неоснована, наводећи да је у читавом послу оштећена црногорска, а не руска страна.
Стечајни управник КАП-а Веселин Перишић расписао је 6. децембра оглас за продају имовине те фабрике за 52,5 милиона евра.
За преузимање производње КАП-а без наследјених дугова, раније су интересовање показали инвеститори Немачке и Турске, али за сада нема конкретних понуда.
Стечај у КАП је уведен 8. јула, чиме је дотадашња руска страна изгубила право управљања фабриком, али су активиране све државне гаранције за кредите КАП-а у износу од преко 230 милиона евра, које су пале на терет буџета Црне Горе.
Привредни суд Црне Горе прогласио је 9. октобра банкрот КАП-а, чиме је настављена агоније те некада највеће црногорске фабрике.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: