Омер-паша Латас и припреме за ударац на Црну Гору
1 min readНа данашњи дан, 9. јануара 1853. године концентрацијом турских трупа код Спужа и одбацивањем црногорских снага на десну обалу Зете, остварена је прва фаза ратног плана Омер-паше Латаса и отпочеле припреме за одлучујући ударац на Црну Гору.
Тај велики поход турске војске на Црну Гору, организован крајем 1852. године познат је као Прва Омер-пашина година. Интервенцијом великих сила прекинут је први поход Омер-паше Латаса на Црну Гору, коју је турска војска почела да напушта фебруара 1853. године. Рођено име Омер-паше Латаса било је Михаило.
Михаило Мићо Латас, православни Србин рођен у личком селу Јања Гора у породици која је давала и војнике и попове, и дан-данас је извор фасцинације али уједно и голема енигма. Учио је средњу „војничку“ школу у Госпићу, и ту остао само годину дана, док није као одличан ученик добио мјесто питомца у кадетској школи у Задру. Као врло младог узели су га га у војску; постао је кадет у штапској писарници у Госпићу. Тек завршивши кадетску школу, због породичних проблема пребјегао је у Босну, и доспио у Гламоч, одакле је ускоро прешао у Бању Луку, мучећи се да заради за преживљавање. У Бањалуци је прешао на ислам и узео ново име Омер. Послије двије године, отишао је у Видин . Ту га је заповједник тврђаве Ибрахим-паша, узео за учитеља цртања својој дјеци и задовољан његовим радом, препоручио га у Цариграду.
Омер се истицао цртежима и плановима и учинио се свом заштитнику способан и као такав користан за предстојеће реформе турске војске. Дочекао га је у Цариграду велики везир Хусреф-паша, којем се такође свидио. С том препоруком постао је најприје наставник техничког цртања у цариградској војној школи, а касније учитељ престолонаследника Абдул-Меџида и убрзо пуковник у царској војсци. На подручју Балкана Омер-паша је остао запамћен по сламању отпора босанског беговата. Устанак против Османлија избио је у Босанској Крајини. Затим су се јавили слични покрети и на другим странама, а међу противницима реформи био је и херцеговачки везир Али-паша Ризванбеговић. Султан је послао у Босну Омер-пашу, да угуши устанак. Стигао је у августу исте године и брзо и одлучно у крви угушио буну, похапсио главне вође, међу њима и Али-пашу, кога је убио један стражар. Позатварано је око 1.000 најугледнијих ага и бегова, а око 400 их је оковано послато у Цариград. Босна је послије тога била смирена, а отпор бегова и ага заувијек скршен. Стога је Омер-паша Латас проглашен у Босни за „ђаурпашу“ и највећег непријатеља домаћег племства.
Када је 1852. године дошло до сукоба између Порте и књаза Данила, Омер-паши је повјерено врховно заповједништво над османском војском. Челични обруч око Црне Горе почео је да стеже у јануару 1853. године, године али је даљу акцију спријечило посредовање Аустрије и Русије. Непосредно послије тога, када је избио Кримски рат, Омер-паша је именован за заповједника турске војске на дунавској линији. Омер-паша Латас је неко вријеме провео као заповједник у Месопотамији, гдје је поново гушио устанке. Због своје оштрине био је једно вријеме у немилости, али је опет избио на чело 1861. године, када је био на помолу рат са Црном Гором, поводом устанка Луке Вукаловића. У том рату Омер-паша Латас је поново био главни заповједник и довео Црну Гору у веома тежак положај из кога се спасила опет само заузимањем великих сила. Последња војничка мисија Омер-паше била је да угуши грчки устанак на Криту. Овог пута он је војнички завршио свој посао, али није могао до краја да спроведе блокаду због лошег стања османске флоте и снабдијевања. Стога се 1868. године сам повукао.
Светигора
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
9. јануар по данас свеважећем календару римског папе је 22. јануар по нашем црквено-православном календару.
Аман људи, не рачунајте више датуме из наше историје пре 1918. године и версајске масонске Краљевине СХС, потом Југославије, по папином грегоријанском календару, јер је до те 1918. у нашим земаљма међу православнима, по предању Васељенских сабора, важио једино јулијански календар Српске и других помјесних Православних Цркава.
Ovo je jedna strana priče.
Druga strana priče je : Latas je do 18 god.bio kadet Vojne akademije Austrougarske.I poslije sukoba,sa Austrijskim oficirom,koji mu je udario šamar,a Latas mu duplo vratio,plašeći se vojnog suda,on bježi u Banja Luku,prima islam,da bi nastavio školovanje u Istambulu.
………..
Preskočih,namjerno jedan veliki period,i dođoh do njegovog dolaska na ove prostore.NE ZBOG C.GORE,VEĆ ZBOG POBUNE BEGOVA U BOSNI.
Kada je smirio Bosnu,od Porte dobija naređa enje da udari na C.Goru.
On Porti šalje lažni izveštJ,da C.Goru može ,za 24 h.smirit,ali da se ne isplati izgubiti JEDAN ŽIVOT TURSKOG VOJNIKA ZA CRNOGORSKI KAMEN.
PROČITAJTE SUSRET OMER PAŠE LATASA DA DRPSKIM I VRNOGORSKIM STUDENTIMA ,NA SVETSKOJ IZLOŽBI U BEČU ( mislim 1908 g.nijesam siguran),i pročitajte njegovu priču studentima.Ili,pročitajte nedovršeni Roman Ive Andrića,,OMER PAŠA LATAS,,
Majstore, Latas je umro 1871. godine.
E ovako i danas Srbi kidisu na CG.
И успјешно кидишемо као што је и Омер паша Латас. Само још да вас спољња сила престане бранити и готови сте…Е морте монтенегро!