ИН4С

ИН4С портал

Омогућити вантјелесну оплодњу донираним јајним ћелијама

1 min read

Зденка Котуровић

Неплодност је све учесталија како у Црној Гори тако и у свијету а неплодност је заједнички проблем и мушкараца и жена, казала је субспецијалисткиња инферилитета и стерилитета на Одјељењу за хуману репродукцију Опште болнице “Данило Први” на Цетињу Зденка Котуровић.

Истиче да на клиникама у Црној Гори постоји могућност да се помогне пацијентима који имају очувану репродуктивну способност. Ипак, како додаје, треба ићи ка измјенама закона у тој области и омогућити вантјелесну оплодњу донацијом јајних ћелија у нашој земљи.

Неплодност је све учесталија како у Црној Гори тако и у свијету. Субспецијалисткиња инферилитета и стерилитета на Одјељењу за хуману репродукцију Опште болнице “Данило Први” на Цетињу Зденка Котуровић каже да из праксе можемо рећи да је неплодност заједнички проблем и мушкараца и жена.

“17 одсто парова има проблем са неплодношћу. 30 одсто мушкараца има проблема, 30 одсто жене, 30 одсто су заједнички разлози и 10 одсто је пацијената код којих постоји инфертилитет непознатог узрока”, казала је Котуровић гостујући у Јутарњем програму Телевизије Црне Горе.

Додаје да су бројни разлози за изостанак трудноће.

“Неки од разлога код мушкараца су инфекција, траума, ендокринолошки поремећаји, вирусне инфекције. Код жена узрици могу бити различити ендокринолошки поремећаји, инфекције, нека бенигна стања. Све то може да утиче на репродуктивну способност”, каже Котуровић али додаје да на неплодност може утицати и начин живота.

“Све лоше навике које имају пацијенти: злоупотреба дуванског дима, конзумирање алкохола, наркотика, прекомјерна тјелесна тежина, слаба физичка акивност и смањена тјелесна тежина могу утицати на смањену фертилност”, додаје Котуровић.

Казала је и да је 70 одсто пацијенткиња које се лијече од инфертилитета старије од 35 година.

“Сваки пар у случају изостанка трудоће након годину дана треба да се обрате неком ко се бави инфертилитетом до 35-те године старости, након 35-те године након 6 мјесеци а након 40-те године одмах то се односи на пацијенткиње које имају неки системски проблем”, казала је Котуровић.

Истиче да на клиникама у Црној Гори постоји могућност да се помогне пацијентима који имају очувану репродуктивну способност. Три покушаја вантјелесне оплодње су бесплатна док актуелни закон не подржава доноре.

“Оплодња донацијом јајних ћелија се по важећем закону у Црној Гори не може изводити. У предлогу новог закона предвиђен је и овакав вид лијечења. Новим законом би се омогућила и донација у Црној Гори што би у много олакшало пацијентима. Измјена закона о донацијама била би охрабрујућа и треба дјеловати у том правцу”, закључила је Котуровић.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

1 thought on “Омогућити вантјелесну оплодњу донираним јајним ћелијама

  1. Zasto ne objasnite detaljno proces . Deca nisu stvar draga doktorko.
    Ciji je taj genetski materijal? Mora se znati
    Ko su donori. Vi se igrate
    sa nasom genetikom?
    U ovom strasnom vremenu gde se susrecemo sa genetskim inzenjeringom i u ime rodne ravnopravnosti i transhumanizma imamo li pravo na NASU PORODICU, NASU BOGOM
    DATU GENETIKU.
    TAKO SU NAM PRVO FALSIFIKOVALI ISTORIJU,
    FALSIFIKUJU NASE PISMO, MENJAJU IME SRBSKOG NARODA, MENJAJU IME SRBSKIH
    DRZAVA , SRBSKIH GRADOVA I SADA JE POSLEDNJI UDAR NA NAS GENETSKI KOD.
    BRACO I SESTRE SRBI PROBUDITE SE I OPROSTITE JEDNI DRUGIMA ILI CE NAS
    OVI NESOJI I LOPOVI SATRTI .
    50000 SIROCADI TITO JE PRODAO Nemackoj posle wwll rata. Krili su od nas sve ove godine. Ko zna gde su i kako su oni zavrsili. Tako su nas lepo unistavali. Nestale bebe je isti nastavljen biznis.
    Zlo koje moramo oterarati
    Za UVEK.
    https://youtu.be/w6jWaWMHKGY

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *