ИН4С

ИН4С портал

Онлајн изложба „Аквизиције МСУБ од 1993. до 2019.”

1 min read
Како је најављено из МСУБ, у наредном периоду уметничка дела која је требало да уживо буду заступљена на њој биће доступна на музејском сајту и друштвеним мрежама.

Један од радова у простору музеја (Фото: Б. Јањић (МСУБ)

Иако је било планирано да се у Музеју савремене умјетности 28. марта отвори изложба „Рефлексије нашег времена: Аквизиције Музеја савремене уметности 1993–2019.” због мера које су уведене зарад спречавања ширења вируса корона, ова поставка сели се у виртуелни простор.

Како је најављено из МСУБ, у наредном периоду уметничка дела која је требало да уживо буду заступљена на њој биће доступна на музејском сајту и друштвеним мрежама.

Према речима ауторки изложбене концепције, а то су кустоскиње МСУБ-а Мишела Блануша, Рајка Бошковић, Светлана Митић и Жаклина Ратковић, за поменутих 25 година музејски фонд се увећао за више од 1.400 дела домаће, регионалне и европске модерне и савремене уметности, а радови су набављани путем откупа и поклона, већином од уметника, са домаћих и међународних изложби реализованих у самом музеју и других репрезентативних самосталних и групних изложби, као и путем поклон-збирки и легата.

Стога, ово је прилика за леп избор од преко двеста репрезентативних уметничких дела – слика, графика, цртежа, скулптура, инсталација, фотографија и видео-радова.

Многа ће после дужег временског периода поново бити приказана публици, док ће нека први пут бити пред јавношћу.

Радови су груписани у тринаест тематско-проблемских целина, неке од њих су: „Музеј у музеју”, „Постулати модернизма”, „Друштво – Политика – Уметност”, „Апорије савремене сцене”… Ови сегменти могу се ишчитати као нека врста микро-наратива, али се кроз њих могу запазити и нови динамични односи у које су поједини аутори постављени, што рефлектује динамику хетерогености музејске грађе која је била полазиште за рад на овој изложби.

Како објашњавају кустоскиње, дела савремених уметника представљају нове појаве у фигуративном сликарству, неоконцептуалне приступе, али и савремене уметничке праксе које су већином прожете тематиком политичких превирања, кризе и последица трансформације постсоцијалистичког друштва.

Аутор: Милица Димитријевић

Политика

Прочитајте још:

Филмски центар Србије: Још пет домаћих филмова потпуно бесплатно за гледање

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy