ИН4С

ИН4С портал

Онуфрије

У петак 28. фебруара, у посјету Црној Гори долази поглавар Украјинске Православне Цркве Блажењејши Митрополит Кијевски и цијеле Украјине г. Онуфрије.

Онуфрије (Фото: Митрополија)

Пише: о. Гојко Перовић

У петак 28. фебруара, у посјету Црној Гори долази поглавар Украјинске Православне Цркве Блажењејши Митрополит Кијевски и цијеле Украјине г. Онуфрије. Он ће, сјутрадан, у пратњи неколико украјинских архијереја, заједно са вјерним народом, свештентсвом и монаштвом СПЦ у Црној Гори предводити Светосимеоновску литију подгоричким улицама, од Храма Васкрсења до Немањиног града. Литија се, већ деценијама уназад, врши у спомен на Светог Симеона Миротичивог (Стефана Немање) једног од ријетких људи рођених на обалама Рибнице – који је канонизован као светац у Православној Цркви, и као такав поштован у свим помјесним црквама. Као такав, поштован у Црној Гори, још од средњовјековне Зете и оснивања Цетињског манастира, па без прекида – до дана данашњег.

Долазак Онуфрија у Подгорицу има вишеструки значај. Најприје потврђује јединство канонске и васељенске Цркве, и то баш у граду и држави гдје то јединство трпи удар овдашњих политичких власти. Јер, и међународни изасланици, и домаћа јавност, као и ”птице на грани” (из чувене пословице) одавно знају да новоизгласани црногорски Закон о слободи вјероисповијести није донијет са циљем да уређује област из сопственог наслова, већ да ”утјерује” духовни идентитет слободним грађанима, и да врши притисак у правцу реорганизације црквеног устројства. У том смислу, долазак црквених великодостојника из Украјине, представља подршку сестринске Цркве – Цркви у Црној Гори.

Други значај Онуфријеве посјете Црној Гори је свједочанство непобједивости благословеног Божијег поретка, у односу на све земаљске политичке сплетке. Православна Црква у Украјини, насљедница древне Кијевске митрополије, а потом и тзв. Кијевског егзархата РПЦ, постоји, као саставни дио Московске патријаршије – под овим именом Украјинска Православна Црква – ево већ три деценије. Аутономија коју она има у односу на Москву, спада у примјере најшире могуће аутономије у цијелом православљу. УПЦ има свој Синод, свога поглавара кога сама бира и та Црква дјелује искључиво унутар граница државе Украјине. Њене везе са Руском Православном Црквом јесу чврсте и јасне, али су, у административном смислу, малобројне.

Па ипак, ни таква аутономија није била по вољи политичкој власти Украјине, него је, уз необјашњиву подршку Цариградске патријаршије, прије пар година, створена тзв. Православна Црква Украјине – која се само након годину дана расцијепила на двије фракције, и коју данас не подржава већински број православних помјесних цркава. Та је ”ПЦУ” састављена од бивших расколника, и као таква нема углед у православљу. Зато, и међународну православну подршку, и оданост већинског православног живља у Украјини и даље ужива Украјинска Православна Црква Московског патријархата, чији нам предстојатељ Блажењејши г. Онуфрије, кроз два дана долази у госте.

Мени је врло интересантно да су бесплодно дјело украјинског државног врха, и грешка коју је починио Цариградски патријарх, настали упркос мисионарској ширини постојања и дјеловања Украјинске Православне Цркве. Јер – у њеном раду је све било саобразно државним границама; све обучено у украјинске државне симболе (максимално поштовање заставе, химне и сл.); све врло сведено на домицилно свештенство и употребу украјинског језика; све испуњено благословима и честиткама украјинским репрезентативцима… Није помагало! Политичари су тражили потпуни прекид односа са Московом и прављење једне организације која дјелује и постоји само као нека државна ствар! А то су тражили политичари и ”државници” чија се политика сводила на искључиво ослушкивање ”политичких савјета” са Запада, и чије су се државне границе, управо у том смислу, свеле на симболику. Оно што нијесу дозвољавали Цркви, увелико су примјењивали на себе. Трансфер суверенитета изван сопстевних граница. Познато?

Било како било – Порошенков црквени експеримент није изашао даље од лабораторије. Канонска, и од свих других призната, Украјинска Православна Црква, сачувала је, до данас, своје унутрашње јединство са преко 50 епархија, преко 10.000 парохија и преко 200 манастира. Да парадокс буде већи, она, таква каква је, има већу самосталност у односу на Москву (и самим тим и на остатак православног свијета), него што има ”Порошенкова црква” у односу на Цариград. А да буде још већи – Црква којој је на челу митрополит Онуфрије задржала је национални назив ”Украјинска”, док је новоформирана и новопоцијепана ”ПЦУ” изгубила такав назив, јер је, Боже мој, требала да ”помири православно биће Украјине”. Познато? Нико нормалан неће рећи да идеја не звучи племенито, али се очиглено, начин извођења радова, као и списак политичких извођача, своди на ону Њагошеву – ”трн у здраву ногу забадате”. И све – ”поплочано добрим намјерама” из једне друге пословице.

Отуда, долазак Митрополита Онуфрија у Црну Гору, представља добар подсјетник овдашњим властима да се окану ћорава посла ”прављења и обнављања државних цркава” у 21. вијеку. Божији Дух дише гдје Он хоће и кад Он хоће. Тим Духом Светим је наша Црна Гора вјековима благосиљана. Са свих страна свијета, па и из ”Светог Кијева”. У тој Цркви и њеним школама образовање су стицали архијереји и свештеници Православне Цркве у Црној Гори – током 19. вијека. Усмјерење и уређење тога Духа Божијег, Устав Црне Горе, препушта Цркви а одузима такве ингеренције од државе. Па ето, ко не вјерује у Божији Дух, нека вјерује Уставу. Није добро, за нашу земљу, да има оних, који не вјерују ни у једно ни у друго.

Убијеђен сам да није касно преиспитати пут којим је кренуо црногорски државни врх и, у складу са већ поменутим Уставом, тражити начин да се учимо на туђим грешкама. Јер, немамо другу земљу, да бисмо се играли са законима ове, нити имамо времена да бисмо чекали бољу прилику од ове – да ствари ставимо на своје мјесто, и окренемо се једни другима.

Добро дошао Блажењејши Митрополите Светога Кијева!

(Вијести)

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

12 thoughts on “Онуфрије

  1. Не приличи ипак да свештено лице једне помјесне Цркве митрополита друге помјесне Цркве и у једном тренутку у своме излагању назива другарски,само по имену – Онуфрије (Онуфријев долазак,Онуфријева посјета) и тако огољено (ОНУФРИЈЕ) наслови и цијели свој текст! Блажењејшег и високопреосвећеног митрополита Кијева и цијеле Украјине, предстојатеља Украјинске Православне Цркве, г. Онуфрија морао би један свештеник помињати све вријеме бар као господина митрополита или високопреосвећеног митрополита, господина Онуфрија. Па нијесмо ми са високопреосвећеним овце чували…

  2. Ukrajinski i dolazi da pomogne laganom uvodjenju naroda u novu autokefalnu Mitropoliju crnogorsku. Srpska se kao ime izgubila poodavno. Neka vam je nazdravlje Gorci Crni!

    3
    16
    1. I meni je ova postavka stvari neobicna.Prosto ne razumem po prvi put Oca Gojka. Sta bi on ovde istakao-potrebu da MPC dobije najvisu autonomiju u okviru SPC,i da se Mitropolit yove Mitropolit Cetinjski i cele Crne Gore??? Nadam se da gresim,uglavnom sve mi je ovo nejasno???

      7
      1
  3. Hvala divni naš oče Gojko na potrebnim pojašnjenjima.Bogu dragom hvala što nam je dao sveštenstvo kakvom bi čitav svijet zavidio.Dobro nam došao mitropolite Onufrije !

    26
    1
  4. Ko ima oči vidi, vidi isti scenario: Forsiraju duh Stevana Bandere u Ukrajini i duh Sekule Drljevića u Crnoj Gori.
    PRAVOSLAVNI NAROD CRNE GORE SA RADOŠĆU DOČEKUJE VISOKOPREOSVEĆENOG MITROPOLITA ONUFRIJA.

    32
    1
  5. SPC.takvu mogućnost nebi dala crnogorskoprimorskoj mitropoliji.Smeta im i sama država Crna gora i sve sa prefiksom crnogorko

    3
    43
    1. Почели удбаши да тумаче канонско право !! Земљо отвори се !!! Унуци и духовна чеда Јова Капићића и крволока који би и рођену мајку убили,баве се Канонима Једне,Свете,Саборне и Апостолске Правослевне Цркве…Држите се ви “ Капитала“ и Маркса,мада вам је и то много и дјела Шерба Растодера…у свим томовима….оставите се односа у украјинском Православљу,побркали сте све…дојаве вам ваши „експерти“ па се погубите..“,Онруфије,Епифаније,Филарет Денисенко,много је то за монтенегринске мозгове….једна Једина и Канонски Призната Православна Црква у васцијелом Православљу по канонима Светих Отаца је Украјинска Православна Црква -Московског Патријархата,на челу са Његовим Високопреосвешенством Митрополитом Онруфијем!!!!А о односима Епифанија и Филарета Денисенка из „Кијевског патријархата“ питај мало “ централу “ да ти појасне , и међу сатанским расколницима је настао раскол…али мно го је то за вас,много!!!! Добро дошли Ваше Високопреосвештенскво блажњејши Митрололите Онруфије!!!!Достојан и на многаја љета!!!

      33
      1
  6. Митрополија треба позвати само 50,000 вјерника,јер.ако се сјати ових 300,000 што излази пропашће туристичка понуда Подгорице.

    2
    31
    1. Шта значи ова формулација: Та је ”ПЦУ” састављена (је) од бивших расколника.“ ? Ако су БИВШИ,значи САДА више НИЈЕСУ расколници?! Само када не би били расколници,могло би се говорити о неком угледу њиховом у Православљу,а ако су и даље расколници самозванци и са архибезакоником фанарским рушитељи вјековног устројства и ништитељи канона Православне Цркве,као што јесу, они ни трунке угледа не могу уживати. Како бј нама звфчало да некп каже: „Тзв. црногорска православна црква ( збутана трудом паписте дон Бранка Збутеге и регистрована као грађ-удруга у Цетињу) састављена је од БИВШИХ распоповаца и некрста“?

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net