Откривање Божанског у себи и другима – пут до Савршеног
1 min readПише: Милан Гајовић
„Шта је свијет? То је занемаривање Бога.“ (Мевлана Џелалудин Руми)
И даље живимо у свијету вјерске, расне, етничке, идеолошке и уопште људске нетолеранције и отуђења човјека. Зато се ваља сјетити да је у 13.вијеку (1207 – 1273) живио Мевлана Џелалудин Руми (Jalal-al–Din Rumi Mawlana), персијски исламски суфијски теолог, филозоф, правник и пјесник. Он је један од највећих духовних пјесника ислама. А суфизам је мистично тумачење Курана.
Највећи дио свога земнога живота провео је у граду Коњи, у Анадолији, (данашња Турска). Мевлана на фарси (персијском) језику значи и „наш учитељ“.
Руми Мевлана је, с правом себе сматрао духовним водичем, који је себи и другима постављао и покушавао да нађе одговоре на суштинска питања:
„…ко слуша мој глас? Ко мојим устима казује ријечи? Ко мојим очима посматра свијет; Шта је душа?…“
Своју дужност је овако описао:
„Истински (духовни) водич је онај ко ти омогућава да видиш своју унутрашњу љепоту.“ „Ви (људска бића) сте рукопис Божанског писма. Васељена се не налази изван вас. Погледајте унутар себе: све што желите ви већ јесте.“
Сматрао је да је Васељена, у свој својој пуноћи, и свему што у њој постоји, бескрајни ток живота. Бог је вјечно присуство у Њој. И човјек је дио Ње и веза између прошлости и будућности. Траје вјечни, непрекидни процес живота и смрти, а смрт је, по њему, препород, напредовање из једног облика у други. Да би доживјели препород (духовно напредовање), људи треба да стреме духовном развоју и разумијевању односа Божанског и људског. Ово се прије поима осјећањима (љубављу) него разумом. („Прво васпитај своје срце, па онда свој језик. Јер, ријечи долазе из срца, а излазе из уста.“). Љубав, као пут ка Свевишњем, треба да буде појачана пјесмом, музиком и (суфијским) плесом. Музика и плес посвећенима помажу да усредсреде цијело своје биће на Божанско. Они представљају и мистично путовање и духовно напредовање кроз љубав и ум до Савршеног. На овом путовању, људско биће расте кроз љубав, заборавља на свој его, поима Истину и приближава се Савршеном. Са тог путовања се, затим, враћа духовно препорођено, способније да воли и да разумијева човјечанство као заједницу људи који имају једнако право на своје мјесто под Сунцем, без обзира на вјеру, расу ,нацију и друштвени положај. („Ако једна свијећа потпали другу свијећу, неће изгубити ништа од своје свјетлости.“).
И прије него што је навршио двадесет четири године живота, важио је за великог познаваоца религије и мудраца. Своје знање преносио је на необичан начин. Његову проповијед је пратила музика и дервишки плес (плес у круг). Сматрао је да окретање у круг помаже да се људско биће повеже са Божанским извором.
Схватао је релативност овоземаљског, материјалног свијета који је „свијет посједа сав од сујете и заблуда“:
„Вода у броду потапа брод,/ Вода под бродом помаже да брод плови.“
Његова поезија је поезија љубави која се улива у свијет. Пјевао је и проповиједао:
„Тражити пут љубави разумом исто је што и тражити светиљком Сунце.“ „Научићеш читајући, разумјећеш волећи“. Љубав је, по њему, „онај пламен који кад изгори сагоријева све осим вјечне вољене“.
Иако је био исламски филозоф и теолог који је, прије свега, славио Куран и пророка Мухамеда, Руми Мевлана није био религијски искључив човјек. Имао је пријатеље и међу хришћанима (православцима), посјећивао је хришћанска светилишта. У његовим дјелима се поштују Јеванђеља и хришћанска предања.
Оставио је аманет (који је испоштован) да га молитвама истовремено испрате (на Ахирет свијет) муслиманске хоџе, хришћански (православни) свештеници и јеврејски рабини. Чин његове сахране је назван „Ноћ сједињења“ или Ноћ вјенчања“ (Себул (Шабе) Арус). На његов гроб сваке године долази велики број обожавалаца.
Његов аманет исходи из његове проповиједи:
„Ја одлазим у муслиманску џамију и у јеврејску синагогу и у хришћанску цркву и свугдје видим један олтар.“
А изнад улаза цркве у Ширазу (Иран) уклесан је његов стих:
„Тамо гдје је Исус живио, окупљају се храбри и великодушни. Ми смо врата која никад нијесу закључана. Ако те мучи било каква врста бола, застани поред ових врата и отвори их.“
Откривањем Божанског у себи, човјек открива Божанско и у другим људима и тиме се приближава Савршеном.
(Аутор је дипломирани правник са адвокатским испитом и дипломирани економиста, из Подгорице)
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Bravo Milane.Hvala na predivnom tekstu.Odmor za dusu.Citam Rumija i uvjek se vracem knigama i pjesmama uvjek ih iznova dozivim.Kao neki preporod.Hvala .