ИН4С

ИН4С портал

Опасно висок ниво ПМ честица у неколико градова Црне Горе

Фото: М. Дробњак

Подаци са сајта Агенције за заштиту животне средине од 11 сати показују да је највећа концентрација ПМ честица била у Никшићу 140 µг/м3, слиједе Пљевља са 117,3 µг/м3, потом Бијело Поље 71,6 µг/м3 и Подгорица са концентрацијом од 68 µг/м3.

Све вриједности изнад 50 µг/м3 према подацима Агенције сматрају се високом концентрацијом, док су концентрације од 100 до 180 µг/м3 веома високе.

Агенција за заштиту животне средине током дана више пута објављује податке и индекс квалитета ваздуха, али претходних дана није било званичних јавних упозорање да становници неких градова удишу штетан ваздух.

Пљевљаци пет дана без сата чистог ваздуха

Из невладиних организација Брезница и Озон упозоравају да су грађани Пљеваља од 29. децембра од 9 часова до 3. јануара у истом периоду, континуирано били изложени повећаном аерозагађењу, што потврђују сатне вриједности суспендованих ПМ честица.

“Наиме у посматраном периоду, на основу невалидираних података са апликације Агенције за заштиту животне средине, свих 120 часова сатне вриједности суспендованих ПМ10 честица биле су изнад дозвољеним 50 µг/м3 “ упозоравају из НВО сектора.

Фото: Принтскрин

Како истичу чак 68 сатних вриједности ПМ10 честица биле су изнад 180 µг/м3 , што је веома високо загађење ваздуха, када се сходно препорукама Института за јавно здравље Црне Горе препоручује свима да избјегавају боравак на отвореном до побољшања квалитета ваздуха.

“Високо загађење ваздуха (сатна концентрација ПМ10 честица између 90 и 180 µг/м3) забиљежено је на Државној мрежи за праћење квалитета ваздуха у посматраном период 22 пута, а и тада се препоручује свима, а нарочито осјетљивим групама становништва (дјеца, труднице, стари, хронични болесници) да смање боравак на отвореном, нарочито у близини прометних саобраћајница као и за вријеме присутног дима и магле у ваздуху., као И да треба ограничити извођење физички захтјевних активности пр којима се дише брзе или дубље (трчање, вјежбањеи сл.) на отвореном”, поручују из невладиних организација Брезница и Озон.

Како кажу, имајући у виду алармантно стање Еколошко друштво „Брезница“ из Пљеваља и Еколошки покрет „Озон“ упозоравају да су грађанима Пљеваља угрожено здравље, те да су Нову 2023 годину дочекали у условима који нијесу за живот, што би морало да забрине цијелу Црну Гору, нарочито извршне власти, који деценијама подцјењују ову проблематику.

“Како је у најави формирање нове Владе, позивамо мандатара да од самог старта у врх приоритета стави рјешавање проблема аерозагађења у Пљевљима и другим локалним заједницама у којима је проблем изражен, као што су Никшић, Бијело поље, Подгорица, а основано сумњамо и већина општина на сјеверу, јер су последице веома озбиљне и односе се на превремене смрти, стерилитет код жена И мушкараца, аутизам код дјеце, расељавање и мноштво других проблема. Озбиљна држава мора имати мјере и у ванредним ситуацијама, али прије свега превентивне и мјерљиве планове, како да се смање последице аерозагађења, што је до сада изостајало упркос упозорењима добронамјерних и забринутих дјелова нашег друштва, стручне и лаичке јавности”, наводи се у саопштењу невладиних организација Брезница и Озон.

Поздрављају мјере које је ЕПЦГ донијела у контексту субвенције на прелазак на гријање електричном енергијом, али не очекујемо да ће то краткорочно условити побољшање стања и управо због тога позивамо Владу Црне Горе да у најхитнијем року донесе мјере којима би се могло утицати позитивно на јавно здравље и квалитет ваздуха.

“Наше организације ће и даље пратити стање, давати предлоге за мјере попут субвенционисања рачуна, па и бесплатног гријања на електричну енергију за оне најугроженије грађане, али и успоставити бесплатну правну помоћ за грађане који са правом треба да користе судске механизме како би заштитили гарантована права на здраву животну средину, као што пише у Уставу Црне Горе”, закључује се у саопштењу невладиних организација Брезница и Озон.

Извор: РТЦГ

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

2 thoughts on “Опасно висок ниво ПМ честица у неколико градова Црне Горе

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *