Оперативни тим планира опоравак државне IT инфраструктуре
1 min readОперативни тим, сачињен од стручњака више ресора, институција и државних органа, ради на плану опоравка ИТ инфраструктуре Владе Црне Горе, која је данима под сајбер нападима.
Из ресора, на чијем је челу Мараш Дукај, медијима је јуче достављен и сет препорука за грађане, односно савјети о безбједности у сајбер простору.
Из МЈУ су навели да за безбједност грађана на интернету нису само задужени сајбер стручњаци, већ да је то лична одговорност, те да превентивне мјере треба предузети како грађани не би “постали жртве превара и сајбер напада”.
Дукај је у суботу саопштио да, упркос нападима највећег интензитета, због правовремено предузетих мјера, “није начињена трајна штета информатичкој инфраструктури, нити је дошло до компромитације података грађана”.
Из Агенције за националну безбједност су још у петак казали да неколико руских служби стоји иза посљедњег сајбер напада на црногорске институције, преносе Вијести.
Премијер Дритан Абазовић оцијенио је да је ријеч о политички мотивисаној акцији која је кренула након пада његове Владе и да ће вријеме показати ко је одговоран.
Сумњају да постоји бојазан да врхунац напада још није достигнут и да би на мети могла да буде сва “критична инфраструктура” – електропреносни систем, водоводи, телекомуникације, саобраћај…
Из МЈУ су грађанима препоручили да користе “искључиво лиценцирани оперативни систем и софтвере које је потребно редовно ажурирати како би се спријечила злоупотреба откривене рањивости”.
”Не користите оперативне системе којима је истекла подршка произвођача пошто не постоје безбједносна ажурирања за њих и могу бити мета већине напада. Препорука је да се изврши надоградња или инсталира новија верзија оперативног система. Инсталирајте антивирус програм и остала сигурносна рјешења и редовно вршите ажурирање истих. Креирајте резервне копије свих важних података на дневном или недјељном нивоу и чувајте их независно од система (нпр. на екстерним меморијским уређајима или цлоуд, “облаку”)”, стоји у препорукама МЈУ.
Позвали су грађане и да користе комплексне лозинке (комбинација малих и великих слова, бројева и специјалних карактера), редовно их мијењају, а савјетују и да их ником не откривају.
”Не отварајте е-маилове који у себи садрже прилоге или линкове добијене од непознатих пошиљалаца. Преузимајте програме и фајлове само с веб локација које сматрате поузданим. Ограничите приступ личним подацима на интернету и будите опрезни с објављивањем садржаја. Увијек провјерите да ли сте на званичном веб-сајту компаније прије него унесете осјетљиве податке током пријаве јер неке странице могу изгледати идентичне званичним страницама, а у себи крију малициозне скрипте”, препоручују из МЈУ.
Савјетују грађане и да буду обазриви приликом куповине на интернету, провјерите сигурност веб сајта и увијек купујте са званичних и провјерених страница. Препоручују и посебну платну картицу, која ће служити само за онлајн куповину.
”Избјегавајте коришћење јавних, незаштићених, Интернет мрежа. Прије преношења фајлова с екстерних меморијских уређаја, прво скенирајте тај уређај постојећим антивирус софтвером. Едукујте се, користећи академске радове, новинске чланке и видео туторијале, о врстама сајбер напада и начинима на које може доћи до инфекције података у циљу адекватног подизања свијести о овом проблему”, закључују у препорукама МЈУ.
Извор: Вијести.ме
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Kakvi ruski napadi i MILOVE lazi.
NEMAJU ŠTA RUSKI IT STRUČNJACI DA NAPADNU NA BALKANU.
SVE ZEMLJE EVROPE I BALKANA REDOVNO SVE SVOJE IT PODATKE PREDAJU CIA. NA DNEVNOM NIVOU.
SVE BAZE PODATAKA BALKANSKIH ZEMALJA SE ČUVAJU NE U TIM ZEMLJAMA VEC U HRVATSKOJ.
TOLIKO O IT BEZBJEDNOSTI.
SVAKA PRIČA O RUSIMA JE GOLA LAZ.
U PITANJU JE DRŽAVNO BRISANJE NEPODOBNIH PODATAKA..