ИН4С

ИН4С портал

Опозиција и дио владајућих странки против увођења вјеронауке у школе

1 min read

Вјеронаука; фото: ppmedia.rs

Већина партија у црногорском парламенту противи се идеји увођења вјеронауке у школе, док неке поручују да треба анализирати потребе друштва, па на основу добијених информација евентуално успоставити вјерску наставу као изборни предмет.

То су “Вијестима” саопштили из тих странака, након што је поглавар Митрополије црногорско-приморске (МЦП) Јоаникије у суботњем интервјуу за Телевизију Црне Горе казао да постоји много обавеза које је држава преузела потписивањем темељних уговора с вјерским заједницама а које не испуњава, те да је њихово право и враћање вјеронауке у школе.

Позиве на увођење вјерске наставе Српска православна црква (СПЦ) шаље годинама.

У Темељном уговору између Владе и СПЦ, потписаном у августу 2022. године, пише да “држава јемчи право родитељима и стараоцима да својој дјеци обезбиједе вјерско образовање у складу са сопственим увјерењима”, и да се православна вјерска настава у јавним школама може регулисати у складу с правним поретком државе. То значи да се вјеронаука може увести само ако се у Скупштини промијене закони. Према Општем закону о образовању и васпитању, религијско дјеловање није дозвољено осим у установама које су лиценциране као средње вјерске школе.

Најјача владајућа партија, Покрет Европа сад (ПЕС), саопштио је “Вијестима” да они сматрају да је изучавање религије већ заступљено у наставном програму кроз изборне предмете, те да стога нема потребе за увођење вјеронауке.

“Члан 5 Општег закона о образовању и васпитању прописује да је у јавној установи образовање и васпитање свјетовног карактера, што значи да у образовним установама није дозвољено религијско дјеловање осим у установама које су лиценциране као вјерске школе. Што се тиче јавних образовних установа, ученицима је омогућено изучавање изборног предмета Историја религије у деветом разреду основне школе, као и у гимназијама”, напомиње ПЕС.

Демократска Црна Гора (Демократе) казала је “Вијестима” да су они предани принципу одвојености вјерских заједница и државе, и да стога мисле да је вјеронаука, “као есенцијални аспект вјерског образовања”, најадекватнија у оквиру вјерских институција.

Та партија оцјењује да на тај начин свака вјерска заједница има слободу и аутономију да обликује свој едукативни програм у складу с властитим вјеровањима и традицијама, а да дјеца и родитељи који желе вјеронауку имају могућност да им се то омогући у оквиру вјерске заједнице којој припадају.

“На тај начин се сва потребна права омогућавају, а с друге стране се онемогућава да се дјеца у државним школама, у најосјетљивијим годинама свог одрастања, дијеле и пребројавају по вјерском основу, у Уставу јасно дефинисаној грађанској и секуларној држави”, поручују Демократе.

Портпаролка Демократске народне партије (ДНП) Јована Тодоровић, каже да та странка сматра да је, у погледу питања вјеронауке, потребно сагледати све аспекте закона о општем образовању. Наглашава да би, осим тога, неопходно било анализирати комплетан амбијент, односно потребе цјелокупног друштва, цркве и вјерника.

“Кад се тај процес заврши, на основу добијених информација договорити се и евентуално имплементирати увођење вјеронауке као изборног предмета у школе”, рекла је Тодоровић “Вијестима”.

Опозиција изричито против

Посланик опозиционих Социјалдемократа (СД) Никола Зиројевић, каже да су у тој партији још чвршћи него раније у увјерењу да вјеронаука не треба и не смије ући у црногорске школе. Наводи да се вјеронаука за ону дјецу која то желе, може изучавати у оквиру вјерских школа или на неки други начин.

“Наметање овог предмета свој дјеци, а да не говоримо о томе ко би и на који начин тај предмет предавао, за нас је у потпуности неприхватљиво”, поручио је Зиројевић за “Вијести”.

Потпредсједница опозиционог Грађанског покрета (ГП) УРА Милена Вуковић, поручује да је и та партија против увођења вјеронауке у школе.

“Није спорно да ученици треба да добију информације о тако крупном друштвеном феномену какав је религија, али то мора бити у складу с грађанским и секуларним принципима на којима Црна Гора почива. Неопходне информације о религијама ученици и сада могу добити кроз већ постојеће предмете, попут историје, социологије или изборног предмета који се бави искључиво том тематиком, а то је ‘Историја религија’”, рекла је она “Вијестима”.

Вуковић каже да образовни систем у секуларној држави треба да се чува и да се на тај начин развија критичко мишљење и рјешавање проблема, а да се вјера оставља “свијету интиме”.

“Уосталом, вјерске заједнице имају могућност да организују своје школе, и ученици по избору могу ићи и у те установе гдје би усвајали знања везана за вјеронауку”, додаје саговорница.

На питања “Вијести” нису одговорили из Нове српске демократије, те опозиционих Демократске партије социјалиста и Бошњачке странке.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

3 thoughts on “Опозиција и дио владајућих странки против увођења вјеронауке у школе

  1. Pominje se izučavanje religije u okviru izbornih predmeta. Aktuelni izborni predmeti su zaostavština DPS-a i ekipe, to su uglavnom nesuvisli, nažalost i smiješni zatupljujući sadržaji koji su izmišljeni od strane Zavoda za školstvo i Centra za stručno obrazovanje da bi se zapošljavali aktivisti gore pomenutih, često i na nepostojeće časove.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net