„Опозиција“ има три мјесеца да среди бирачке спискове
1 min readОпозиционе партије имају свега три мјесеца ефективног рада, ако се урачуна и вријеме годишњих одмора, да спровођењем контроле рада Владе, као и функцијама „по дубини“, створе услове за одржавање фер и демократских избора, пише Дан. Како би дошли до тог циља, опозициони представници морали би да испуне бројне задатке – од сређивања стања у бирачком списку па до спречавања куповине гласова за потребе ДПС-а.
Вођење бирачког списка у надлежности је Министарства унутрашњих послова, а руковођење тим ресором је, у складу са споразумом о условима за фер изборе преузео функционер Демоса Горан Даниловић.
Бирачки списак до октобарских избора мора бити очишћен од фантомских бирача, као и од великог броја преминулих који се и даље воде у евиденцији грађана са правом гласа.
Према тврдњама опозиције које су документоване и у афери Снимак, један од механизама злоупотреба односи се и на партијска предизборна запошљавања. Већ је надалеко чувена формула фунционера ДПС–а Зорана Јелића „један запослени – четири гласа“, коју је патентирао као бивши директор Завода за запошљавање. На ту функцију у име опозиције до избора је постављен Раде Милошевић, који је након ступања на дужност поручио да ће спријечити незаконита преизборна запошљавања, наводи Дан.
Мрежа за афирмацију невладиног сектора (МАНС) у сарадњи са Центром за грађанско образовање и институтом „Алтернатива“ већ је дефинисала и објавила сет категорија информација које би морале да се редовно појављују на сајтовима институција како би се њиховом контролом утврдило има ли нерегуларности и злоупотреба јавних фондова и овлашћења.
„Све оно што би требало детаљно контролисати подразумијева и аналитичке картице различитих органа са информацијама о свим исплатама и примаоцима са њихових рачуна. Треба контролисати налоге са путовања у земљи и иностранству, све врсте рјешења о запошљавању и ангажовању, податке о отпремнинама, информације о јавним набавкама и подјели различитих врста помоћи, уговоре о хипотекама, кредитима, донацијама“, изјавио је Вук Мараш, директор мониторинг програма МАНС-а.
Опозиција би требало да котролише и и све међународне пројекте са комплентном документацијом, планове рада, финансијске извјештаје, спискове функционера са износима зарада, уплате, донације и помоћи медијима.
Мараш наводи да је једна од институција коришћена за куповину гласова је и Фонд рада, када су гласови обезбјеђивани подјелом отрепмнина бившим радницима. Обавеза котроле и спрјечавања злоупотребе државних ресурса припала је Жељку Роловићу.
Опозиција би до избора морала да исконтролише рад Инсвестиционо- развојног фонда – за заустављање куповине гласова и злоупотребе ове институције задужен је до избора Филип Милош.
Из МАНС-a су такође навели бројна предузећа била била препозната као базе за прикупљање гласова, када су директори правили спискове сигурних гласова преко притисака на запослене.
Пред опозиционим представницима ће бити и обавеза спрјечавања злоупотребе државног новца намијењеног за исплату разних социјалних давања. Опозиција има кратко вријеме да среди бирачке спискове и покуша да заустави разне злоупотребе већ разрађеног механизма злоупотребе и куповине гласова.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Ovo je sprdnja ko jos u ovo vjeruje.Lekic danilovic rakcevic milic obicne milove sluge.Becic ide po americi da ga sto bolje obuce kao rezervu jednom rijecju katastrofa.
dobar plan, da vidimo sad izvjedbu. Ja se još uvijek nadam da su oni iskreno ušli u ovo
Radunović je dobro rekao: Stavili su amatere na važne pozicije, tj. samo su napravili privid neke demokratičnosti. Djeca protiv 27 godina tradicije građe izbora. Neće ništa biti od ovoga. Vremena malo a nestručnosti previše