ИН4С

ИН4С портал

Опозиција о АНБ: Тајна служба у опасној зони

1 min read

ANB

Агенцијом за националну безбједност до избора директора руководи шеф оперативе Дејан Перуничић, који је постављен без законског основа и сагласности Скупштине Црне Горе, чиме је, по оцјени оозиције, тајна служба уведена у опасну зону.

“Вијестима” је из Владе званично саопштено да Перуничић руководи АНБ-ом, а на питање ко га је и када именовао и како се зове његова функција, из Бироа за односе с јавношћу нијесу дали објашњење.

Можда зато, како упозоравају чланови скупштинског Одбора за безбједност, који је заобиђен у овом поступку, јер је одлука неуставна и незаконита.

Такође и јер је Перуничић недавно враћен у службу из пензије, иако, како тврди Велизар Калуђеровић (СНП) спада у групу оних који по сили закона морају да се пензионишу на основу владиног Предлога закона о АНБ.

Предраг Булатовић (ДФ) позвао је зато предсједника Скупштине Црне Горе Ранка Кривокапића да искористи своје механизме да се ово питање ријеши.

Predrag-Bulatovic1

То је интерес Скупштине јер директор не може бити изабран без мишљења Одбора за безбједност, а то значи ни неко други, јер је ово битан елемент парламентарне контроле безбједносног сектора”, указује Булатовић.

Он, као и Калуђеровић, подсјећају у изјави за “Вијести” да је Влада упутила парламенту амандман на Предлог закона о АНБ који предвиђа в.д. директора најдуже шест мјесеци.

По садашњим прописима, таква могућност не постоји, тврде посланици, наводећи и пресуду Управног суда која говори томе у прилог.

“Када је Божидар Вуксановић био в.д. директора Управе полиције, која је тада била самосталан орган, СНП је поднио тужбу Управном суду који је утврдио да је таква одлука била незаконита. Пошто је и АНБ самоћи сталан државни орган, садашња позиција је исто тако незаконита”, објашњава Булатовић.

velizar-kaludjerovic-in4s

Калуђеровић наводи да се “правни амбијент није промијенио” и да је Управни суд оборио двије владине одлуке о именовању Вуксановића: “Стање је очито нерегуларно и забрињава чињеница да је Влада била свјесна да ће ући у безакоње, јер је прихватила оставку Бора Вучинића знајући да процедура избора новог директора траје мјесецима. Ђукановић је желио по сваку цијену да Вучинић напусти функцију, без обзира на посљедице па је изгледа разлог смјене, са његовог становишта, био изузетно значајан”.

Булатовић у том контексту подсјећа на ситуацију након афере “Листинг”, када је тадашњи директор АНБ-а Владан Јоковић поднио оставку, али је остао на тој позицији до избора новог шефа агенције.

Оставка је лични чин, а разрјешење повлачи обавезу објашњења због чега је неко смијењен. Кривокапић је тражио образложење за одлазак Вучинића, па је непримјерено саопштење Савјета за одбрану у којем се то уопште не помиње”, истиче Булатовић.

Члан Одбора за безбједност Небојша Медојевић оцијенио је да је Влада могла да ријеши проблем компромитованих кадрова у АНБ-у дозволивши генералном инспектору те институције да ради свој посао.

Он је намјеру Владе да амандманима на Закон о АНБ пензионише службенике старије од 50 година, оцијенио као немоћ да се котроверзни кадрови пошаљу кући регуларним механизмима.

nebojsa medojevic_

Влада бира инспектора за унутрашњу контролу АНБ и чишћење агенције се могло обавити по законским процедурама, на бази доказа о незаконитим или нечасним поступањима конкретних оперативаца у конкретним радњама. Нажалост, АНБ је одавно у сувласништву врха режима, мафије и страног фактора и не служи интересима државе и народа”, оцијенио је Медојевић у изјави “Вијестима”.

Влада је 2013. за генералног инспектора АНБ именовала Горанку Серхатлић.

Медојевић сматра да ће пензионисањем из службе отићи и они који су часно обављали посао, а који ће “због сиромаштва бити лак плијен других служби”.

Њихово знање и информације вриједе на обавјештајном тржишту. Неки ће можда постати и савјетници за безбједност тајкуна или чак и криминалаца”, сматра Медојевић.

Кључни безбједносно сумњиви кадрови са аспекта сарадње са руским службама, тврди он, су у Министарству одбране и Војсци Црне Горе, као и у војно-дипломатским мисијама: “Њих ова рефрома не дотиче”.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

1 thoughts on “Опозиција о АНБ: Тајна служба у опасној зони

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy