Опозиција и СДП подржали Закон о финансирању политичких партија надгласавши ДПС
1 min readНа данашњој сједници Скупшине Црне Горе гласовима Демократског фронта, Соцјалистичке народне партије СНП, Позитивне Црне Горе и Социјалдемократске партије СДП усвојен је Закон о финаснирању политичких парија. Против су били посланици Демократске партије социјалиста који су рекли да ће поднијети иницијативу Уставном суду за оцјену уставности овог Закона.
Овим законом се, између осталог, ограничавају буџетске исплате и запошљавања током изборне кампање а Државној изборној комисији дају овлашћења да подноси прекршајне и кривичне пријаве у случају злоупотреба државних ресурса.
Закон је подржало 43 посланика, против је било 23 из ДПС-а, док су три посланика Бошњачке странке била уздржана.
Предсједник посланичког клуба ДПС-а Милутин Симовић најавио је да ће та партија пред уставним судом поднијети иницијативу за оцјену уставности, наводећи да законска рјешења суспендују права грађана која им гарантује Устав. Он је казао да је закон антицивилизацијски јер зауставља функционисање државних уставнова и локалних самоуправа током изборне кампање и мјесец након гласања.
„Желимо да градимо, не да рушимо. Предложени закон је антицивилизацијски јер се једној државној изборној комисији даје надлежност да буде и судија и инспектор“, поручио је Симовић.
,,Зар због избора предузетник не може да ради, а људи у стању социјалне потребе не могу добити помоћ. Стварате непринципијелне већине против ДПС-а, како би оправдали изборне поразе“, упозорио је Зоран Вукчевић (ДПС).
На помнути Закон поднијето је 62 амандмана од којих је највише било од стране ДПС-а. ДПС-у су прихваћени амандмани којим се партија може кредитно задужити код банака и других финансијских институција, а Министарство финансија може издати потврду о расположивим средствима одређеним за финансирање политичких партија.
Посланик ДПС-а Зоран Вукчевић казао је да је циљ те странке био да се покуша амандманима закон учини примјењивим, у складу са Уставом и системским законима, преноси агенција МИНА.
Посланик Фронта Горан Даниловић казао је да сматра да је тим амандманима потпуно нарушена контролна улога, и да је узета надлежност Одбору за антикорупцију само зато јер је, сматра он, на његовом челу опозиционар Предраг Булатовић.
Посланица ДПС-а Марта Шћепановић рекла је да сумња да се амандмански може поправити предлог закона.
Она је казала да сматра да се предлогом закона Државној изборној комисији дају превелика овлашћења којима се, како сматра, драстично крше одредбе устава и ограничавају прва и слободе.
Она је рекла да би најбоље било да се тај закон повуче и да се у што краћем року формира радна групу која би да са нво сектором и Министарством финасија предложи нови закон, у складу са препорукама ГРЕКА.
Предлагач Закона Азра Јасавић из Позитивне Црне Горе казала је да су у закон уведене норме према којима се могу давати донације које су договорене прије расписивања избора, пољопривредници могу добијати помоћ, док се државним компанијама не забрањује рекламирање током избора. Она је казала да су неосноване оцјене да је закон неуставан, јер не укида права грађанима, него спрјечава злоупотребе.
Горан Даниловић (ДФ) је упозорио да дизањем прашине око закона ДПС потврђује да је „погођена у центар“, подсјећајући да су о том документу позитивно мишљење имали експерти из ЕК. Он је казао да је ДПС прихватила расправу о законима због притисака споља.
„Зар ви сами не признајете да сте радили недозвољене ствари. Никад нас нијесте побједили на поштен начин. Мораћете једном са нама да трчите поштену трку, ако мислите да вам је неко призна“, казао је Даниловић, упозоравајући да ДПС негодује јер закон даје већа овлашћења ДИК-у. „Ви сте сада објавили рат свим партијама јер нисте сигурни да ли ће ваш човјек водити комисију“.
Посланик СНП Александар Дамјановић позвао је на појачану контролу партија приликом трошења новаца из буџета, наводећи да треба испитати које странке исплаћују запослене и плаћају доприносе, ко су људи који подижу готовину за ауторске хонораре. Он је упозорио на везу пословних и медијских кругова са партијама, позивајући да се странке издржавају само од државног буџета.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Koga to interesuje,carobna rijec je PENZIJA,i dogovor vlasti i opozicije o zajednickom izrabljivanju naroda.
Sigurno nije pravo mjesto ali ovo svjedocenje u Hagu je vazno
http://theremustbejustice.wordpress.com/2014/02/17/hague-tribunal-the-grenade-at-the-sarajevo-markale-market-in-1994-was-shelled-by-the-army-of-bosnia-and-herzegovina-by-order-of-alija-izetbegovic/