ИН4С

ИН4С портал

Опозиција: За израз „пољски логори смрти“ казне затвора

1 min read

poljski logor

Пољска опозиција предложила је јуче да коришћење погрешног израза „пољски логори смрти“, који се заправо односи на немачке нацистичке логоре у тој земљи, буде кажњавано затвором.

Они који би употребили израз „пољски логори смрти“ били би кажњени са пет година робије, наведено је у предлогу закона који је парламенту доставила партија Право и правда (ПиС).

Посланици су изгласали да предлог буде враћен комисији на дораду, пренео је Франс прес.

Израз који се користи за немачке нацистичке логоре на територији окупиране Пољске током Другог светског рата, већ дуго је болна тачка за Пољаке, а 2012. је чак доспела у центар спора са Сједињеним Америчким Државама.

Власти у Варшави наглашавају да реч „пољски“ треба употребљавати као географску одредницу, јер, у противном, израз „пољски логори смрти“ може да значи да је та земља одговорна за геноцид који су немачки нацисти починили током рата.
Израз би тако требало да гласи „логори смрти у Пољској“.

Пољске власти годинама су будно мотриле на извештаје о концентрационим логорима на територији своје земље, укључујући и оне које су објављивали страни медији.

Само током 2012. године, пољско Министарство спољних послова забележило је најмање 130 случајева у којима су медији широм света користили фразу „пољски логори смрти“.

Исте године, председник САД Барак Обама изазвао је бес међу Пољацима, јер је овај израз употребио када је постхумно одликовао официра у пољском покрету отпора у Другом светском рату Јана Карског.

Обама се касније извинио, рекавши да је „ненамерно употребио погрешан израз“.
Посланик ПиС Дариуш Пионтковски, међутим, мисли да извињења и исправке у вестима медија нису довољни и да је у овим случајевима неопходно увести строжије казне.

„Овакве лингвистичке грешке у супротноси су с историјском истином и наносе штету пољској држави, рекао је Пионтковски у парламенту.

С друге стране, Михал Кроликовски из Министарства правде био је скептичан, рекавши да овакав закон може да буде само симболичан.

Од 1939. до 1945 године, немачки нацисти убили су готово шест милиона пољских грађана, укључујући три милиона јеврејског порекла. Многи од њих умрли су у концентрационим логорима које су немачки нацисти отворили у окупираној Пољској.

Најозлоглашенији, Аушвиц-Биркенау, који се налазио у јужном граду Освјенћим, постао је симбол Холокауста.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy