Општина Беране иде на привремено финансирање?
Општина Беране ће након завршених локалних избора и формирања нових власти до краја марта ићи на привремено финансирање, речено је Порталу РТЦГ из више извора.
„Иако је нацрт буџета за 2025. годину био спреман, прошао јавну расправу током децембра и пројектаован на 15,9 милиона еура, Одбор повјереника је ближе ставу да треба сачекати формирање власти и да нова власт прави буџет за наредну годину“, казао је један од саговорника.
Он је додао да није искључено да Обор повјереника усвоји и овај буџет, али да се према неким најавама то неће десити, и ићи ће се на привремено финансирање до краја марта, до када би нова локална већина морала бити формирана.
Рокови за формирање власти још увијек нису почели званично да теку, јер до јуче резултати избора нису били објављени у Службеном листу.
„Рокови за формирање нове скупштине почињу да теку од објављивања званичних резултата у Службеном листу, и трају шездесет дана.
До тада би морала да се формира нова скупштинска већина и да се изабере предсједник Скупштине општине. Тада престаје мандат старој скупштини, у овом случају Одбору повјереника, и онда остаје рок од још 30 дана за избор предсједника општине“, објасњено је из Општинске изборне комисије.
Ванредни избори у Беранама одржани су 8. децембра, а на једном бирачком мјесту поновљени 21. децембра.
ОИК је након истека 72 сата од затварања бирачког мјеста на повољеном гласању, исте ноћи прогласио званичне резултате, упутили већ сјутрадан Службеном листу, али они до јуче нису били објављени.
На локалним изборима у Беранама учествовало је десет партија или коалиција од којих је седам стекло парламентарни статус.
Највише мјеста у локалном парламенту који ће бројати 34 одборника имаће Коалиција „Беране на првом мјесту“ ПЕС – СНП. Од дванаест мандата по шест ће имати и један и други конституент ове коалиције.
Демократски фронт ће имати 8 мјеста у локалном парламенту, а од тога НСД је припало 4, ДНП 3 и Уједињеној Црној Гори једно мјесто.
Демокаратска партија социјалсита, која је овог пута наступила самостално, односно без традиционалних коалиционих партнера трећа је по јачини са 5 одборничких мјеста.
Демократска Црна Гора освојила је на овим изборима 4 мандата, док су по 2 мандата успјели да узму Бошњачка странка, која је први пут наступила самостално на локалним изборима у Беранама, као и Грађанска листа „Зато што волим Беране“.
Након понављања избора на бирачком мјесту број 40 у селу Горње Заостро, парламентарни статус са једним мјестом је стекла и листа Слободна Црна Гора, Владислава Дајковића.
Дајковић на том мјесту у првом кругу је имао само један глас да би на поновљеном гласању његова партија била најача са 39 гласова, што је из Општинског одбора Социјалистичке народне партије оцијењено као изборни инжењеринг.
Цензус на локалним изборима нису успјели да прођу Грађанска листа Миланка Шћекића, Европски савез и Странка правде и помирења.
Мада роково још нису почели да теку, из ОО СНП су саопштили да су са својим колаициним партнером, Покретом Европа сад, прије неколико дана имали састанак, и да је договорено да се брзо приступи формирању власти, како је речено, „на основу изборног резултата и без уцјењивања“.
Након познате вишемјесечне политичке кризе и блокаде Општине и општинских предузећа, Влада Црне Горе је распустила 4. септембра СО Беране и одредила одбор повјереника, а дан касније предсједник државе расписао је ванредне локалне изборе.
Одбор повјереника је потом изабрао за предсједника општине Божа Премовића (Демократе) и убрзо усвојио ребаланс буџета за 2024. годину, омогућивши функционисање и нормалан рад Општине.
Буџет за 2025. годину, сва је прилика, сачекаће формирање нових власти, али привремено финасирање гарантује до тада финасијску стабилност.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: