Општина Херцег Нови и „ХЕЛП“: У нове куће усељено 27 породица
1 min readУ нове монтажне куће у насељу Дреновик у Херцег Новом данас је уселило 27 чланова породица ромске националности. Они су стамбено питање ријешили захваљујући сарадњи Општине Херцег Нови и међународне организације ХЕЛП из Њемачке, саопштено је из кабинета Општине Херцег Нови.
Након што је потписано Писмо о примопредаји, кључеве су корисницима додијелили предсједник Општине Херцег Нови Стеван Катић, регионални координатор ХЕЛП-а и шеф мисије помоћи Црној Гори Клаус Мок, замјеник амбасадора Њемачке у Црној Гори Уве Меркотер и потпредсједница Данијела Ђуровић. Додјели је присуствовао и Серђан Бафтијари из НВО „Млади Роми“, као и представници општинског Секретаријата за локалну управу на челу са секретарком Весном Самарџић.
Предсједник Општине Стеван Катић честитао је суграђанима усељење, истичући да је срећан и поносан што данас у Дреновику њих 27 добија кров над главом.
„Задовољан сам што смо овај пројекат успјешно завршили и данас стојимо пред новим монтажним кућама, спремним за усељење. Оне су трајно стамбено рјешење за угрожене породице ромске националности, које су раније живјеле у незавидним условима у насељу Шиштет. Изградња ових објеката није први, али свакако јесте један од позитивних примјера добре сарадње Општине Херцег Нови и ХЕЛП-а, који је наш традиционални партнер када је у питању рјешавање стамбених питања наших суграђана“, казао је Катић.
Подсјетио је да је захваљујући њемачком Министарству иностраних послова, преко Пакта за стабилност за Југоисточну Европу, одобрено 176.890 евра за овај пројекат, а ХЕЛП је преузео одговорност његове реализације, тачније обезбиједио пројектну документацију и изградњу кућа. Општина Херцег Нови је обезбиједила плацеве, комунално опремање локације, прикључке за струју и воду, приступну саобраћајницу, као и грађевинске дозволе за изградњу и употребне дозволе за свих шест објеката.
„Осим тога, опредијелили смо додатна средства за радове на дренажи подземних вода на плацу и насипање приступног пута. Такође, заједно са ХЕЛП-ом обезбиједили смо средства за изградњу неопходних потпорних зидова. На овај начин, а у договору са нашим партнером, од момента преузимања локалне власти учинили смо све што је неопходно да пројекат квалитетно завршимо. Данашњи догађај доказ је да смо у томе и успјели“, истакао је Предсједник Општине.
Посебно се захвалио ХЕЛП-у који је препознао потребу и жељу локалне управе и подржао је у намјери да направи помак у рјешавању стамбеног питања угрожених породица ромске националности.
„Општина Херцег Нови у ХЕЛП-у види поузданог партнера и настојаћемо да се ова сарадња настави, што вјерујем да ће бити на задовољство обје стране“, поручио је Катић.
Такође, захвалио се невладиној организацији „Млади Роми“ на учешћу и подршци.
„Млади Роми“ су примјер како невладин сектор може активно да дјелује и сарађује са јавним установама, што је посебно важно у случајевима када је наш заједнички циљ изузетно важан, а то је квалитетнији живот и унапређење положаја припадника ромске националности у нашој заједници“, казао је Катић.
Регионални координатор ХЕЛП-а Клаус Мок објаснио је да су куће раније завршене, али да је терен захтијевао више улагања.
„Захваљујући сарадњи са Општином Херцег Нови, са градоначелником Катићем, нашли смо рјешење да на добар начин завршимо пројекат, што ми је веома драго“, казао је Мок. Он се захвалио Амбасади Њемачке на финансијској подршци и пожелио све најбоље свима који се усељавају.
Да је захваљујући доброј сарадњи пројекат успјешно завршен потврдио је и замјеник амбасадора Њемачке Уве Меркотер. Како је рекао, увијек му је задовољство да свједочи начину на који Црна Гора прихвата мањине.
„Увијек је знак добре и ефикасне управе уколико видите да се адекватно односе према рањивим групама и мањинама. Ово је јако добар примјер како су у томе успјели, уз помоћ организације ХЕЛП која увијек уради добар посао и са којом њемачка амбасада дуги низ година успјешнон сарађује,“ казао је Меркотер.
О значају овог догађаја за припаднике ромске заједнице који добијају кров над главом говорио је Серђан Бафтијари из херцегновске невладине организације „Млади Роми“.
„Мишљења смо да је дугорочно стамбено збрињавање социјално угрожених лица основни предуслов за њихову пуну инклузију у друштво. Ово је први пројекат који је покренут за стамбено збрињавање домицилне ромске заједнице на приморју и радује нас чињеница да се оваква пракса наставља и у другим приморским општинама“, казао је Бафтијари. Како је рекао, на црногорском приморју је 170 ромских породица које нису дуготрајно стамбено збринуте.
Бафтијари се у име ромске заједнице организацији ХЕЛП, Амбасади Њемачке и Општини Херцег Нови. Он је казао да је Општина значајно допринијела реализацији овог пројекта, те позвао „да наставимо да доприносимо да се оваква пракса настави за све социјално угрожене категорије“.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
21 je Vek, svi treba da zivimo u humanim uslovima.