ИН4С

ИН4С портал

Општинама 180,5 милиона евра

На капиталне пројекте у 24 црногорске општине у наредној години биће потрошено 180,5 милиона евра, а више од трећине средстава добиће сјевер, предвиђено је Предлогом закона о буџету за 2022. који је Влада усвојила у петак, пише Побједа.

У односу на ову годину, укупан буџет општина повећан је за 94 милиона евра. Највеће повећање на име одобрених инвестиција из државне касе имаће Подгорица, Пљевља, Херцег Нови, Колашин и Даниловград, док је буџет смањен само Тузима.

Када је ријеч о структури опредијељених средстава, највише новца – 76,7 милиона еура добиће општине сјеверне регије Црне Горе. Југу ће, уколико буџет буде подржан у парламенту, припасти 26,7 милиона, а општинама у централној регији 60,5 милиона еура. На заједничке пројекте општина предвиђено је да се потроши 16,6 милиона еура.

 

Према подацима Министарства финансија, Главни град Подгорица од државе ће у наредној години за реализацију започетих и нових капиталних пројеката добити 24,5 милиона еура, Цетиње 19,3 милиона, Пљевља 16,9 милиона, Колашин 16,7 милиона, Херцег Нови 12,6 милиона, Бијело Поље 11,3 милиона, а Рожаје 10,8 милиона еура.

Улагања државе у инфраструктурне пројекте у Мојковцу биће 9,2 милиона, Даниловграду 7,7 милиона, Никшићу 7,1 милион, Котору 6,1 милион, Жабљаку четири милиона, Беранама и Улцињу по 3,3 милиона, Бару 2,2 милиона, Будви 2,1 милион, Тузима два милиона, а у Тивту 1,7 милион еура. Инвестиције мање од милион еура одобрене су Андријевици, Петњици, Гусињу, Плужинама и Шавнику, које ће заједно добити 3,6 милиона.

Када се ови подаци посматрају пер цапита, јасно је да су разлике у инвестицијама државе у инфраструктурне пројекте општина и даље изузетно изражене. Тако ће Колашин у наредној години на име одобрених пројеката добити 2.351 еуро по становнику, а Бар свега 51 еуро.

Жабљак ће, за градњу улица, саобраћајница, водоводну и канализациону инфраструктуру, здравствене и образовне установе, по становнику добити 1.322 еура, Цетиње 1.271 еуро и Мојковац 1.243 еура. У Пљевљима ће инвестиције државе по становнику износити 637 еура, у Рожајама 472 еура, Даниловграду 423 еура, Херцег Новом 414 еура, Шавнику 392 еура, Бијелом Пољу 271 еуро, Котору 269 еура, а у Андријевици 210 еура.

Помоћ из државне касе мању од 200 еура по становнику има 12 општина и то – Плужине 199 еура, Гусиње 189 еура, Плав 165 еура, Улцињ 164 еура, Тузи 163 еура, Петњица 162 еура, Подгорица 128 еура, Беране 124 еура, Тиват 116 еура, Никшић 103 еура, Будва 94 еура и Бар 51 еуро.

Ипак, новац из државне касе ће се у 2022. уравнотеженије дијелити у односу на ову годину када смо имали ситуацију да улагања по становнику у Улцињу буду свега еуро, на Цетињу 700, а у Колашину 1.500 еура.

Генерални секретар Заједнице општина Рефик Бојаџић Побједи је јуче казао да они још немају прецизне податке о томе колико која општина добија новца, те да се због тога не може изјаснити о предложеном буџету за наредну годину.

„Ми ћемо иницирати састанак са министром финансија на којем би нам он презентовао буџет, а представници општина капиталне пројекте за које сматрају да их треба реализовати“, рекао је Бојаџић.

Он истиче да је ред да министар финансија Милојко Спајић општинама представи и програм „Европа сад“, начин на који ће се он имплементирати, те посљедице које ће проузроковати у функционисању општина.

„Буџет општина ће због програма „Европа сад“ сигурно бити преполовљен. Не могу саопштити прецизне бројке, али ради се о милионима еура мање“, навео је Бојаџић.

Влада је кроз програм „Европа сад“, који је уврштен у буџет за наредну годину, планирала увођење неопорезивог дијела зараде до 700 еура бруто, а око 70 одсто прихода од пореза на доходак ишао је општинама.

Најважнији пројекти

Неки од најважнијих пројеката за чију је реализацију предвиђен новац буџетом за наредну годину су градња болница у Пљевљима и Подгорици, реконструкција болнице у Бијелом Пољу, као и више домова здравља у држави.

Планирана је изградња атлетског стадиона у Подгорици, стадиона на Цетињу, те трибине стадиона у Никшићу. Градиће се заобилазнице око Херцег Новог, Берана и Пљеваља, као и мост на ријеци Бојани. У плану је градња 16 вртића, по осам основних школа и спортских сала, академија умјетности и филолошки факултет. Међу капиталним пројектима издвајају се и ски центри Колашин, Цмиљача, Жарски, Хајла и Дурмитор.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

1 thought on “Општинама 180,5 милиона евра

  1. Помоћ из државне касе мању од 200 еура по становнику има 12 општина и то – Плужине 199 еура, Гусиње 189 еура, Плав 165 еура, Улцињ 164 еура, Тузи 163 еура, Петњица 162 еура, Подгорица 128 еура, Беране 124 еура, Тиват 116 еура, Никшић 103 еура, Будва 94 еура и Бар 51 еуро.
    Ovosu problemi na koje niko od ploiticara ne obraca paznju,zato koviid i trista cuda!Nijesam cuo od nijedne stranke da o ovim problemima govri i da se radi na prevazilazenju ovog stanja,ali partisko zaposljavanje koje je poceo KPJ ide do danas.Zato se i forsiraju teme i izmisljau stvari na koje niko ne bi trebao da obrace paznju nazalost obraca .Vlada je u ovim sadasnjim oklnostima uradila dosta,dok su predhodne radile na poboljsanju stndarda samo za vrijeme izbora.
    Treba da se da analiza koliko je bilo zaposljavanja u strukturi drzave po partiskoj liniji, ne nacionalnoj, to je pogresno,jer partije su nosioci nacionalizma,a narod posto nema druge mogucnosti za zaposljavanje sem partiske politkr se prilagodjava tom patentu.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *