Општине у Србији по мјери привредника
1 min readЗа деценију, колико се издаје цертификат о повољном пословном окружењу, 50 општина је успjело да га добије, а њих 18 да га обнови или је при крају тог процеса. То значи да цертификоване општине инвеститорима пружају услуге по највишим стандардима у југоисточној Европи, пише ртс.
Уз цертификат који значи да је то општина по мјери привредника, Ћуприја је намијенила 500 хектара за изградњу нове индустријске зоне.
Предсједник Општине Ћуприја Нинослав Ерић каже да долази велики број инвеститора, како кинеских тако и турских.
– Очекујемо отварање нове турске фабрике ‘Фек аутомотив’, већ у фебруару мјесецу и очекујемо неке нове инвестиције, наглашава Ерић.
Предсједник ИО НАЛЕД-а Дејан Ђокић указује да је присутно 18 представника локалних самоуправа, који би требало да представљају 98 хиљада предузетника и преко 1,8 милиона грађана.
Прво мјесто на коме се и грађани и привреда сусрећу са управом је шалтер. Што краће задржавање на њему или пословање без њега, циљ је досадашњих реформи.
Ресорни министар Бранко Ружић указује да цертификација општина не би била могућа без напретка у свеобухватној реформи јавне управе, што је, како подсјећа, један од три критеријума за улазак у ЕУ.
– Доказ да смо практично добили нову траншу од преко 13 милиона евра, говори о томе да смо на добром путу, истиче Ружић.
Ресорно министарство је за идућу годину одредило 520 милиона динара бесповратних средстава за најпотребније локалне пројекте, предност при одобравању средстава имаће управо општине са цертификатом о повољном пословном окружењу.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: