ИН4С

ИН4С портал

Оптужница против Оливере Илинчић и групе враћена на допуну

1 min read
Подгорички Виши суд вратио је Специјалном државном тужилаштву на допуну истраге оптужницу против српске држављанке Оливере Илинчић и још шест чланова групе бившег високог функционера ДПС-а Светозара Маровића, који су малверзацијама преко компаније Проперти инвестменс незаконито стекли вриједну имовину надомак Светог Стафана, али и нанијели штету каси будванске општине.

Оливера Илинчић

Подгорички Виши суд вратио је Специјалном државном тужилаштву на допуну истраге оптужницу против српске држављанке Оливере Илинчић и још шест чланова групе бившег високог функционера ДПС-а Светозара Маровића, који су малверзацијама преко компаније Проперти инвестменс незаконито стекли вриједну имовину надомак Светог Стафана, али и нанијели штету каси будванске општине.

Осим Илинчић и компаније ,Проперти инвестментс на оптужници Специјалног тужилаштва су Стевица Драговић, Катарина Пекић, али и службеници будванске општине Новка Баћевић, Мило Клисић, Марко Вујовић и Весна Благојевић.

Према наводима оптужнице, Илинчић и остали оптужени су у новембру 2007. године постали чланови криминалне групе коју је формирао Маровић ради стицања незаконите моћи и добити. Ова група је, како се основано сумња, дјеловала до децембра 2010. године.

Некадашња савјетница Светозара Маровића је према ставу Специјалног тужилаштва, прихватила налог шефа криминалне групе да у Црној Гори оснује компанију Проперти инвестментс, преко које се задуживала код банака и куповала некретнине од мјештана надомак Светог Стефана. Група је, како се основано сумња, варала банке и породице од којих је узела некретнине. Кључну улогу имало је предузеће Проперти инвестментс преко којег су се закључивали купопродајни уговори, а у тим пословима општина је оштећена јер су њени службеници који су се нашли на оптужници прихватали неисправне понуде на тендеру.

“Окривљена Илинчић, по упутствима Светозара Маровића је у току 2007. године, ангажовала Јелену Стојовић да у њено име и за њен рачун на територији Црне Горе оснује предузеће Пропертy инвестмент и за извршног директора постави Катарину Пекић. Након тога је Маровић врбовао Стевицу Драговића чија је улога била да проналази продавце непокретости на територији Будве и о томе обавјештава Илинчић”, наводи се у оптужници.

Потрага Драговића за некретнинама које су на продају уродила је плодом након чега је Илинчић, 10. априла 2007. године наложила Пекић да закључи уговоре о кредитима и купопродаји 21.382 метра квадратна у вриједности од 7.483.700 еура на Светом Стефану, иако је знала да ће кредити бити враћени на преварни начин.

“Пекић је потписала уговоре о купопродаји земљишта а потом овјерила пред Основним судом у Цетињу, док су истовремено Светозар Маровић и Илинчић дали упутства Стевици Драговићу да преговара о купопродаји”, пише у оптужници.

Према наводима оптужнице окривљени Баћовић, Клисић, Вујовић и Благојевић прихватили су да супротно интересима општине Будва и противправним искоришћавањем својих службених овлашћења, доносе одлуке о избору најбољег понуђача за извођење радова у Будви и да на тендерима прихватају понуде Проперти инвестмента иако су оне биле неисправне.

“Одлуке су биле у супротности са Законом о јавним набавкама, а окривљена Пекић је као извршни директор предузећа Проперти инвестмент прихватила да закључује купопродајне уговоре”, појашњено је у оптужници.

Такође, како се наводи у оптужници, почетком 2007. па све до краја 2008. у Подгорици и Будви, окривљена Илинчић, Драговић и Пекић и компанија Проперти инвестментс, прибавили су противправну имовинску корист већу од 30.000 еура, лажним приказивањем чињеница друге доводећи у заблуду.

Илинчић је први пут посјетила Тужилаштво још 2014. године када је у својству грађанина одговарала на питања у истрази препродаје државне земље у мјесту Кошљун у Будви. Исте године, Илинчић се и други пут нашла у Специјалном тужилаштву, али у својству свједока. Она је објашњавала како су милионски износи са рачуна у Првој банци будванских породица Драговић и Дивановић пренијети на компанију Проперти инвестмент, која је у њеном власништву.

За Светозаром Маровићем и Оливером Илинчић црногорске власти расписале су црвену потјерницу, али Србија по тим захтјевима није поступила.

(Побједа)

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

1 thoughts on “Оптужница против Оливере Илинчић и групе враћена на допуну

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net