ИН4С

ИН4С портал

Орлов крш

1 min read

Орлов крш

На данашњи дан, 1. јануара 1897. године свечано је откривен споменик владици Данилу, оснивачу династије Петровић-Његош, на Орловом кршу изнад Цетињског манастира.

Одлуку да се владици Данилу Шћепчеву Петровићу подигне споменик на Цетињу и да се његови посмртни остаци пренесу на Орлов крш, донесена је када је слављена 200. годишњица владавине Петровића. Идеју и нацрт за споменик урадила је књегињица Јелена, кћерка књаза Николе, а у његовој изградњи учествовали су француски архитекта Фруше и вајар Моро Вотијер. Радовима је руководио инжењер Андрија Радовић. Маузолеј владике Данила, од камена с Љубовића, саградили су корчулански и домаћи мајстори.

На Орловом кршу, брежуљку који се уздиже и доминира југозападним дијелом Цетиња, у близини Цетињског манастира налази се маузолеј владике Данила, оснивача новог Цетињског манастира и династије Петровић Његош. Владика Данило је био сахрањен у манастиру Подострог, код Будве, а његове кости су пренијете на Цетиње 1853. године,у доба књаза Данила. Својим успјелим архитектонским рјешењима, споменик је готово срастао са Орловим кршем чинећи га препознатљивим и доминантним симболом Цетиња. Споменик је подигнут на вјештачки формираном платоу, уређеном као мали парк, на његовој самој ивици у сјевероисточном углу да би био јасно видљив из града. Монументални камени саркофаг са високо постављеним крстом на широкој чеоној каменој плочи са натписом, лежи на пространом каменом постаменту до кога воде три степеника. На горњој плочи саркофага рељефно су постављени симболи свјетовне и духовне власти владике Данила, са бочних страна стилизовани украси и симболи-крст, круг и цвијет. На источној страни, у кружном медаљону, аплициран је бронзани рељеф владичине главе у профилу. Над саркофагом, ослањајући се на четири витка стуба,уздиже се балдахин који представља небески свод. Балдахин се на стубове ослања помоћу четири вишеструко профилисана лука у чијим се центрима налази по један већи камен-тјеменац на којима се налазе рељефне представе различитих грбова: државни, породични и владичански. Гипсаним чланцима који су украшени стилизованим цвјетовима, свод је подијељен на четири сегмента у чијем се центру налази већа розета. Представу небеског свода дочарава већи број гипсаних у злато обојених звјездица на плавој основи. До платоа са спомеником води пут трасиран са југозападне стране Орлова крша.

Приредио: Миомир Ђуришић, Митрополија 

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

1 thoughts on “Орлов крш

  1. Молим за информацију имена оне авет.иње од професора који је свом ђеду брисао Србско порјекло и ћирилични натпис и писао на латиници,на његовом надгробном спомјенику.

    3
    1

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net