ИН4С

ИН4С портал

Оровић за ИН4С: Српски национални корпус у Црној Гори је и даље изузетно снажан, и у броју становника и у погледу културолошког утицаја

„Поред пописа, основни задатак лежи у коначном номиналном разграничењу између српског и црногорског народа. Постојање црногорске нације неупитна је чињеница и то у овом тренутку није нешто на шта можемо утицати. Ипак, можемо утицати на стабилизацију и јачање сопственог националног корпуса. Постојање Срба са дуалним идентитетом такође је чињеница и њима се мора приступити на пажљив и прагматичан начин“, рекао је у интервјуу за портал ИН4С Вук Оровић.

Сваки други вид дјеловања, како сматра, изазваће контраефекат.

Када је ријеч о државном питању и остварењу квалитетнијих права српског народа, истиче да постоје различите креативне идеје – од идеја о регионализацији Црне Горе, па надаље.

„Без жеље да залазимо толико дубоко, за почетак је неопходно да српски политички актери у Црној Гори учврсте свој утицај на власт. Такође, проблем Закона о држављанству још је једно од питања које треба ријешити у нашу корист“, јасан је он и додаје да када је ријеч о држави Србији и Србима из Србије, неопходно је да се на прави начин едукују о црногорском питању и свим његовим специфичностима.

„Постојање црногорске нације је факат и то је тако“, истакао је у изјави за наш портал.

Такође, сматра да морају да схвате комплексност црногорског друштва, а прије свега да буду свјесни сложености српског народа Црне Горе и пута којим тренутно идемо, а који нимало не обећава.

„Од Срба из Србије и појединих српских политичара и интелектуалаца често се чују поређења Србије и Црне Горе са Њемачком и Аустријом.“

Како каже, ријеч је о потпуно апсурдним поређењима.

Прије свега, српски национални корпус у Црној Гори је и даље изузетно снажан, како у погледу броја становника (и у погледу реалне и у погледу пописне бројке), тако и у погледу културолошког утицаја (идентитетска питања, језик итд.).

„Када је ријеч о овим германским државама, у Аустрији се 81,1% становништва изјашњава као Аустријанци, наспрам свега 2,7% Њемаца, којих је готово три пута мање од бивших југословенских народа са аустријским пасошем и тек нешто више од Турака. Да ли је то пут којим желимо да се креће српски народ Црне Горе? О међусобном односу Аустријанаца и Њемаца такође се да дискутовати. Поред тога, свако ко Црној Гори жели судбину Аустрије – нереалан је и не жели јој добро. Аустрија је на бројним пољима прилично јединствена и потекла је од некада велике империје, богате традиције, док се будућност црногорске државности вјековима везивала за будуће уједињење са Србијом“, јасан је он.

„Црна Гора дуго времена није располагала ни средствима за самостално функционисање, а велико је питање располаже ли и дан данас. Интерних различитости је превише, а оне се могу минимализовати како креативним политичким рјешењима која се односе на питање њеног државног уређена, тако и радом на стабилизацији српског националног корпуса. Само тако ће се стећи услови за успостављање какве такве стабилности и мирне сарадње како међу Србима интерно, тако и између Срба и припадника осталих народности које красе Црну Гору“, сматра и додаје да на крају крајева, групица Срба из Србије није се противила отцјепљењу Црне Горе 2006. године, правдајући то предвиђањем да ће Срби у међународној заједници добити глас више.

Посљедице таквог размишљања, сматра да, трпимо и данас. Из тог разлога, битно је да Срби из Матице на квалитетнији начин изучавају црногорско питање и да се суздрже штетног дјеловања и парола које само могу наштетити српском националном јединству на овом простору.

„С друге стране, подршка Београда изузетно је битна и радује што она постоји. Ипак, неопходно је да се ради на њеном усавршавању – у сваком могућем аспекту. Такође, битно је да дио дуално опредијељених Срба научи да су политички системи и режими привремени, а српство вјечно“, закључио је за „ИН4С“ Вук Оровић оснивач Српске демократске иницијативе .

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *