ИН4С

ИН4С портал

Оружни лист није замијенило око 500.000 људи, нови рок на нишану

1 min read
За нешто више од 10 дана истиче рок за пререгистрацију оружја, а на стотине хиљада грађана Србије још није испунило ту обавезу

За нешто више од 10 дана истиче рок за пререгистрацију оружја, а на стотине хиљада грађана Србије још није испунило ту обавезу. Из МУП-а подсјећају власнике оружја да пожуре, а у парламент је стигао предлог да се рок помјери за двије године – до 5. марта 2022.

Рок за замјену оружних листова могао би да буде помјерен за двије године – тај предлог Народној скупштини упутила су тројица посланика. А да би био и усвојен потребно је да га подрже 84 посланика, или да сличан предлог Скупштини упути Влада Србије.

„Времена је остало јако мало, вјерујем да ће се неко решење пронаћи за ову ситуацију – да ли ће то бити усвајање овог закона или ће можда министарство на неки начин, неком уредбом нешто уредити, не бих баш сада да спекулишем“, каже Ђорђе Кимленски, народни посланик.

Иако је рок за пререгистрацију већ једном продужен, чиповани оружни лист узело је тек око 150.000 власника. Процјењује се да њих око 500.000 још није. Један од разлога је висина таксе, која је од почетка примене закона – марта 2016. до данас више пута мењана, преноси РТС

„Они који су први отишли да пререгиструју, плаћали су између 40.000 и 80.000 динара те таксе, да би данас те таксе износиле око четири или пет хиљада динара. На то се плаћа оружни лист и поднесак 300 динараза издавање документа. То су све неке препреке које су људе задржавале и држале у недоумици да ли је сада тренутак и да ли ће се нешто променити“, каже Зорица Суботић из Националне асоцијације за оружје.

И до два дана губи се на шалтерима 

Промене су упућени тражили и када је у питању процедура – на шалтерима се, кажу, изгуби и до два радна дана.

Због свега тога, многи грађани су се одлучили да врате оружје – само у прошлој години 28.000 људи. Има и оних који приликом пререгистрације нису успели да докажу да им је на пример угрожена безбедност, па су оружје морали да предају.

„Од укупног броја поднетих захтева за издавање оружног листа на годишњем нивоу одбије се максимално пет посто њих, због неиспуњавања законом прописаних услова – на пример, подносилац захтева није здравствено способан, нема услове за безбедан смештај и чување оружја или је извршилац кривичних дела или прекршаја са елементима насиља“, наводи Министарство унутрашњих послова.

Уколико рок не буде продужен, свим власницима оружја који не предају захтев за пререгистрацију до 5. марта, прете казне и до 150.000 динара и одузимање пиштоља и пушака.

Прочитајте ЈОШ:

О тортури у Пљевљима: Хвала пљеваљским полицајцима што смо осјетили да преживљавају срамоту због маскираних колега

 

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

3 thoughts on “Оружни лист није замијенило око 500.000 људи, нови рок на нишану

  1. Jesu li obavezani i na društveno koristan rad, budući da neće jedno vrijeme biti kineskih radnika!
    Inače, sve to se može i elektronski.
    … Na određenj broj godina da se traži lekarsko uvjerenje. I ono u elektronskoj formi.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy