Осмо вече Трга од ћирилице посвећено Цетињској богословији
1 min readУ уторак, 22. августа 2023. године, у порти храма Вазнесења Господњег на Топлој, одржано је осмо по реду вече Трга од ћирилице.
Вечерашња тема „Цетињска богословија – расадник светосавске просвјете и свештенства и монаштва Српске Цркве“ уприличена је поводом 160 година од оснивања богословске школе „Свети Петар Цетињски“.
О овој теми говорили су дугогодишњи ректор богословије протојереј-ставрофор Гојко Перовић, као и професори протојереј Немања Кривокапић и ђакон Павле Љешковић.
Аутор и водитељ вечери Ивана Јовановића, на самом почетку вечери, истакла је жељу владара Црне Горе да се на Цетињу отвори школа. У свом првом обраћању Руском Цару, Свети Петар Цетињски истакао је спремност „да уз помоћ Руског Двора, отвори барем једну школу на Цетињу“. Његов наследник Петар II увиђајући неопходност систематичног школства, отвара на Цетињу 1834. године прву основну школу у оквиру манастира. Свршени ученици ове школе, постављани су за учитеље у новооснованим школама у Црној Гори.
Ђакон Павле Љешковић, први вечерашњи предавач, говорио је о потреби и смислу једног ђака, да ли да упише богословију.
Протојереј Немања Кривокапић, као дугогодишњи професор ове богословије и син првог ректора обновљене богословије, блажене успомене оца Момчила Кривокапића, говорио је о томе, због чега је богословија важна за једног младића, који се примарно припрема за свештеничку службу.
Протојереј – ставрофор отац Гојко Перовић, је подсјетио да је у деветнаестом вијеку Цетињска богословија окупљала најмудрије главе нашег народа, а од њене обнове, деведесетих година, ми покушавамо да докажемо, због чега је богословија потребна. Данас у XXI вијеку, у једном мултикултуралном друштву, морамо да се сјетимо да је Митрополит Амфилохије, као светињу поштовао школски час и када би неко био спријечен да одржи час, он на звук звона, узимао дневник, напуштао све обавезе и одржао час, који не смије да се прескочи, закључио је отац Гојко.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: