Остаци насеља старог 9.000 година пронађени код Јерусалима

фото: Профимедиа
Остаци насеља старог 9.000 година нађени су крај града Моца и сматрају се великом прекретницом у истраживању праисторијских насеобина због своје величине и добро очуване материјалне културе, изјавио је Јакоб Варди који руководи ископавањима.
„Ово налазиште ће драстично промијенити оно што знамо о ери неолита„, рекао је Варди, објаснивши да се до сада вјеровало да је подручје Јудеје било празно и да таква налазишта постоје само на другој страни ријеке Јордан.
Он је алудирао на дио Западне обале, користећи библијски назив, преноси Бета.

Насеље је пронађено само неколико десетина центиметара испод површине земље. Оно је дугачко пола километра и вјерује се да је у њему живело око 3.000 становника, што је, како је описано, „стварна метропола“.
Праисторијска Моца би се зато могла мјерити са данашњим Јерусалимом или Тел Авивом. Људи који су живјели у том граду имали су трговачке и културне везе са становницима Анадолије, између осталих, јер одатле потичу предмети од вулканског стакла нађени на налазишту.
Становници су се бавили ловом, сточарством, посебно узгојем оваца, и пољопривредом.
Уз праисторијско оруђе, хиљаде врхова стријела, секира, сечива и ножева, нађена су и складишта махунарки, поготово сочива.
Чињеница да је семе сачувано је задивљујуће имајући у виду старост налазишта, рекли су археолози.

Нађене су и многобројне мале статуе, фигура вола, једно камено лице, накит и мале камене наруквице које су изгледа носила дјеца, пише Бета.
У древна времена, као и данас, насеље се налазило на обалама потока Сорек и близу других извора воде. Древна плодна долина у којој је настало је на путу који води до Јерусалима.
„Хиљадама година прије изградње пирамида, оно што видимо у неолитском периоду јесте да је све више становника живјело у сталним насељима. Они су се мање селили и све више бавили пољопривредом„, рекао је Варди.
У насељу су нађене велике стамбене грађевине, јавне дворане и мјеста молитви и узани праисторијски пролази између њих, што указује да је планирање изградње било на високом ниову.
Нађено је и неколико гробова и у њима камени објекти.
Испред једног гроба двојице ратника, како се вјерује, јер су сахрањени с бодежом и копљем, откопане су кости магарца.
„Очито се мислило да ће им магарац послужити у свијету који долази„, рекао је Варди.
Када се заврши истраживање на археолошком налазишту слиједи наставак рада у лабораторији, најавили су археолози.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

