ИН4С

ИН4С портал

Освештавање простора

Опозиција ће доћи на власт, и унутар непромијењеног система личиће она на Мила не одмах, него кад схвати – а то опет зависи од народа – да нису литије једини начин за промјену парадигме.

Никола Маловић, српски писац из Боке Которске

Пише: Никола Маловић

У вријеме оно – причала ми је баба Милица из плодне равнице Грбаљ – било је пуно гусјеница, толико да шћаће изјести све зелено! Па смо онда ишли у литије, и пјевали: „Крсте носимо, Бога молимо, гусјенице топимо!“ И да видиш, синко, мало времена иза тога није више било гусјеница!

*

Скоро три мјесеца смо свједоци чуда. И историјског тренутка, рекао бих.

Није ми знано да се неко дигао против зулума – молебанима и литијама.

Вјерни народ зна да се обично о храмовској слави иде у литију, или када је слава града (као за Спасовдан у Београду), што буде углавном једном годишње.

Но је народ у Црној Гори на позив митрополита Амфилохија устао (од 28. децембра 2019) да од Закона о слободи вјероисповијести, а заправо од квислиншког и похлепног режима, брани светиње, од којих су неке непокретне, као српски манастири и све православне цркве, а неке покретне, као што је непроцјењиво вриједна рука Светог Јована Крститеља, честица Часног крста, икона Богородице Филермске, итд.

У почетку је на молебанима и у литијама људи било доста, но се режим надао како ће воља за таквим обликом протеста престати, те како ће српску жабу, симболично каже ли се, лако скувати до краја, посебно зато што није било устанка након нелегалног Референдума и отцјепљења Црне Горе од Србије, ни након признавања Косова*, ни након увођења лингвистички непостојећег језика, ни када је дискриминација приликом запошљавања у државним предузећима постала очита… Све су Срби ћутке поднијели, па је процјена била да ће и тзв. Закон, којим се суштински легализује пљачка црквене имовине.

Општине у којима су одржане литије, Картографија Душана Дачића, фебруар 2020.

Али не само да народа на молебанима и у литијама није било мање, него га је протоком времена постајало више. И то сваког Божјег дана! У почетку су у литијама могли да се виде људи који обично недељом и празником иду у цркву, онда и њихове комшије, такође Срби, онда и њихове комшије који нису Срби, па труднице, па тек проходала дјеца, па млади парови, па брачни парови, па стари брачни парови, па људи боси, па са штаповима и штакама, па у колицима – понекад путем дугим на десетине километара.

Онда су се литије чак и по малим градовима до те мјере умножиле да су кренуле дословно одасвуд да би меандрирале свуда.

Обални градови попут Херцег Новог и Котора имају у истом дану по три, или чак пет вишекилометарских литија – током којих се, чак и баркама преко Заливског мора, повезују свештене тачке. Литије су за два мјесеца еволуирале, и умножиле се до мјере да већ читава насеља излазе у молитвени ход на чијем су челу иконе и барјаци, свештена лица, хорови, те се само из дронова може да опази (или пак преброји!) колико је управо народа устало.

Бројкама се, дакако, спекулише. Да ли је досадашњи рекорд 200 хиљада душа?

Преполовимо: нека излази и (само) 100 хиљада душа. Ипак су све те душе оставиле у кући неког свог, двоје, троје, упослене, престаре или премладе, али срцем за идеју да се не одступи од историјског кода.

Црногорске литије доказују оно о чему се 20 година није говорило: да је већинска Црна Гора све вријеме доминантно српска. То објашњава и зашто нема адекватног одговора с друге стране.

Друга страна множину једноставно – нема.

Али нам сада ваља бити на опрезу.

Пазимо…

У литијским крсним ходовима, током којих је црквена купола замијењена небеским сводом, и током којих траје непрекинута молитва са жељом да се рука не дигне на брата, и да се власт дозове памети и повуче спорни закон, није било политичких, националистичких парола, нити ма какве нецрквене симболике.

Оно о чему нико до сада није причао нити писао чини ми се, тиче се освештавања простора.

Да ли београдска Спасовданска литија освештава град? Свакако. Ваља замислити шта би било када би се из свих праваца, на Теразијама среле литије из цијеле Србије. Ко не вјерује у метафизику освештаног простора он је одмах иза приче бабе Милице престао да чита овај текст, а ево смо на пасус од краја. На путу према могућој устаничкој формули ваља замислити цијелу Србију како се зарад вишег циља прожима литијама, те како ријекама народа хита ка престоном Београду, све вријеме освештавајући собом простор који ослобађа.

Нико не зна како ће се вријеме обиљежено историјским литијама окончати. Постоји могућност да ће након неминовне народне побједе, као и много пута током српске историје, дизгине моћи преузети купљени а неспособни опозициони политичари, и све обесмислити. Не желим да вјерујем да смо џабе кречили нашу свакодневицу оволиким историјским мноштвом у црвено, плаво и бијело. Опозиција ће доћи на власт, и унутар непромијењеног система личиће она на Мила не одмах, него кад схвати – а то опет зависи од народа – да нису литије једини начин за промјену парадигме.

(Извор: Печат)

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

3 thoughts on “Освештавање простора

  1. „Труба Свести“ може а не мора да буде звоно. Црквено и школско.

    У рату. И у миру,

    Помињући ове људе који су свој удео по сав(ј)ести принели,

    из преписке, исто ту на ин4с, две и по године назад,

    …“уколико се нисте неповратно огрешили о те људе, а они се сачували од огорчености…“

    Мистовић је својевремено писао,

    …“Најпоразнија чињеница је нечињење Цркве у сузбијању асимилације Срба. Чак и по старом закону о правном положају вјерских заједница из 1977. године (објављен у „Сл. листу СРЦГ“, бр. 9/77, 26/77, 29/89, 39/89, 27/94, 36/03), Митрополија Црногорско-приморска је могла основати средње школе (основно образовање није законски дозвољено) у већим црногорским градовима, те тако путем образовања спријечити овај погубни процес. Члан 21. овога закона каже: „Редовни полазници вјерских школа могу на основу закона, друштвених договора и самоуправних споразума уживати права која се признају лицима на редовном школовању.“

    Док приједлог новог закона иде корак даље. Чланом 44. је регулисано слободно отварање средњих школа, факултета, домова и сл. док члан 46. даје могућност лиценцирања те самим тим и помоћ из буџета Републике Црне Горе.

    Чак и да помоћ државе изостане (а то не би било могуће јер би са тиме кршила основна људска права), довољан је манастир Острог који са количином својих донација може финансирати неколико средњих школа и факултета за српску омладину. Међутим, зидају се мегаломански храмови који ваистину не служе ничему, јер ни оне мале цркве, сем на веће празнике, нисмо у стању напунити…“

    Пар ствари, на тему, на руском,

    ..“Если беда под порогом, как говорят, враг у ворот, значит, народ должен поститься, должен молиться…“

    …“Есть, правда, очень опасная вещь. Если наше духовенство не будет иметь авторитета, но скажет: поститесь – никто не будет поститься. Тогда это очень плохо, и для нас, и для людей, которые нас не слушают. Но если слушают, мы должны вовремя, в нужное время объявить людям период воздержания. Назначьте пост, объявите собрание. Умоляйте Господа, быть может, он помилует вас. Возьмите у себя дома Библию с полки, сотрите пыль с нее, она достойна того, чтобы читаться ежедневно. Вторая глава Книги пророка Иоиля. Это модель народного поведения, в то время когда большая беда подошла к каждому порогу…“

    https://tsargrad.tv/articles/kak-zashhititsja-ot-bedy-2_85519

    https://tsargrad.tv/articles/cerkov-i-vojny_85059

    …“Червь уюта и человеческой лености примирил христианство со светскими языческими правительствами, парализовав таким образом самое гуманное движение в истории человечества. Исследуй глубину воззрений всех разумных союзников единства Церкви и государства, и ты придешь к выводу, что главным движителем этого процесса выступает все тот же червь удобства и косности…“, Святитель Николай Сербский

    „Какое унижение для современного поколения, ведь ему приходится жить в каменном веке христианства!“

    „И стога никада не питај за ким звоно звони; оно звони за тобом“, стих Џона Дона

    http://www.marijapetricevic.com/citanje.php?m=1&t=zvona%20zivota%20i%20smrti

    *Ово је краћа верзија есеја о звонима, у односу на ону која ће бити објављена у књизи есеја. У овој верзији текст је поред Књижевних новина, исте године, објављен и у Американском Србобрану и у Гласу Црногорца, а један део и у Зборнику уметничких текстова Савиндан, („Итака“, Београд, 2001.)

    „мировозреније“

    „Човек није средство, већ циљ…“, схваћено у правом кључу.

    Ко неће да чује, нека сачека свој ред, брзо ће.

    https://pravoslavie.ru/99163.html

    Има једна паралелна прича,

    Реч добромислећег себи и својима човека, здрава прича,

    („Вот что сегодня на Всемирном Русском Народном Соборе сказал министр Чеченской республики Джамбулат Умаров,…“ )

    још једна прича,

    ајде, ово ваља поделити, на почетку нове године,
    овде,

    http://borbazaveru.info/content/view/12323/1/

    https://www.youtube.com/watch?v=qqdR8yEPn2k&feature=emb_title

    https://www.youtube.com/watch?v=TTHS2j-stOs

  2. Професори из Никшића су протестовали свакодневно пуна четири мјесеца. Нажалост народ и политичке партије нијесу препознали свој интерес у одбрани језика. Нико се није много потресао ни кад су остали без посла. Најгоре од свега је што људима још нијесу јасне посљедице тога злочина. Посељачене школе, више дебилане него просветне установе, изгледа никога не брину. Жалосно!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net